30 آذر 1397 - 13:55

توقف مجوز برگزاری رویداد رمز ارز

موسس و مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک چین عنوان کرد که به دلیل اعمال برخی ممنوعیت ها درباره رمز ارزها، مجوز برگزاری رویداد در این زمینه صادر نمی شود.
کد خبر : ۹۴۹۲۷
بلاک چین

مصطفی نقی پور در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اعلام این موضوع که اداره اماکن به علت ممنوع کردن صحبت در خصوص رمز ارزها از سوی بانک مرکزی مجوز برگزاری رویدادهای آموزشی در حوزه بلاک چین و رمز ارزها در اماکن عمومی و هتل را نمی دهد، گفت: رویداد مدرسه بلاک چین ویژه بازار سرمایه که قرار بود ۲۸ الی ۲۹ آذرماه در هتل سیمرغ برگزار شود به دلیل عدم صدور مجوز از سوی اماکن کنسل شد.


موسس و مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک چین افزود: اداره اماکن علت مجوز ندادن برای برگزاری این رویداد را ممنوعیت بانک مرکزی در خصوص صحبت کردن در خصوص رمز ارزها اعلام کرده است. وی اظهار داشت: من بعید می دانم بانک مرکزی چنین ممنوعیتی را ایجاد کرده باشد زیرا دستور العمل بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت معاملات در موسسات مالی و اعتباری است ولی به دلیل عدم بررسی درست از این دستورالعمل مجوز برگزاری رویدادها در خصوص بلاک چین و ارز رمزها در هتل ها داده نمی شود و رویداد این مرکز در این خصوص متوقف شد.   


نقی پور خاطر نشان کرد: یکی از چالش های جدی برای فعالیت در حوزه بلاک چین و رمز ارزها حتی در حوزه آموزش عدم اعلام موضع مشخص دولت و رگولاتور در این بخش است که منجر به اعمال رفتارهای سلیقه ای از سوی برخی ارگان ها می شود.


نقی پور خواستار شد که در صورتی که بانک مرکزی چنین ممنوعیتی را ایجاد نکرده آن را به صورت رسمی اعلام کند و مانع بروز چنین اتفاقاتی شود. وی خاطر نشان کرد: بروز چنین اتفاقاتی در واقع منجر به ایجاد یک خود تحریمی در داخل کشور می شود و جامعه را از آموزش در حوزه فناوری باز می دارد.


وی افزود: بانک مرکزی می تواند با اعلام موضع خود در مقابل چنین رفتارهایی تکلیف فعالیت در این بخش را مشخص کند زیرا اگر بانک مرکزی چنین محدودیت های را ابلاغ نکرده، هیچ نهادی در کشور نمی تواند مانع آموزش فناوری های نوین شود.  


مدیر کافه بلاک چین خاطر نشان کرد :چنین محدودیت ها و اعمال سلیقه ها در کشور تنها منجر به خدشه به اعتبار سازمان های ملی و رگولاتور ها می شود و یک خطر جدی است که باید به موقع جلوی آن گرفته شود.


نقی پور در پایان تاکید کرد: چنین محدودیت با اعمال سلیقه های شخصی تنها موجب عقب افتادگی ایران در حوزه فناوری و تسلیم در برابر تحریم ها خواهد شد.


به گزارش خبرنگار ایبِنا، بنا بر تحقیقات صورت گرفته از بانک مرکزی مشخص شد هیچ ابلاغیه و محدودیتی از سوی این نهاد نظارتی در این خصوص صادر نشده است. بر اساس این گزارش، ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در همایش فناوری زنجیره بلاک، رمرز ارزها و کاربردهای آن در صنعت بانکداری که در چهارم شهریورماه امسال برگزار شد، اعلام کرد: در خصوص رمز ارزهای رایج در دنیا، شورای عالی پولشویی با توجه به نگرانی در زمینه اتهامات جهانی پولشویی و تامین مالی تروریسم، سیاست ممنوعیت را اعلام کرده و به نظر می‌رسد با توجه به جمع بندی‌های انجام شده در دولت در این ممنوعیت خام تجدید نظر می‌شود.


سردار هادیانفر، رییس پلیس فتا ناجا نیز در هفته گذشته ودر تاریخ ۲۶ آذرماه با تاکید بر ممنوعیت خرید و فروش رمز ارزها در کشور گفت: تاکنون ساز و کار های مشخصی برای رمز ارزها  در کشور تعیین نشده و از سوی نهادهای مسئول درحال بررسی است. همچنین برای هیچ وب سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است.


به نظر می رسد از آنجایی که بانک مرکزی ابلاغیه یا محدودیتی در خصوص صحبت در خصوص رمز ارزها یا برگزاری رویدادهای آموزشی در حوزه بلاک چین و رمز ارزها صادر نکرده، این اقدام به دنبال تاکید رییس پلیس فتا بر ممنوعیت خرید و فروش رمز ارزها صورت گرفته که بهتر است مورد بازنگری قرار گیرد تا جوانان کشور از آموزش در حوزه فناوری های نوین باز نمانند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر