رییس کمیسون اقتصادی مجلس خبر داد؛

طرح جدید مجلس برای تامین کالا به نرخ ارز دولتی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در مجلس طرح جدیدی برای توزیع مابه‌التفاوت قیمت کالاهای اساسی مطرح است.
کد خبر : ۹۵۲۰۲
سبد کالا

به گزارش ایبِنا، محمدرضا پور ابراهیمی با اشاره به اینکه ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی اختصاص پیدا می کند اما روند افزایش قیمت این کالاها ادامه دارد، اظهار داشت: دولت در سال ۹۷ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به کالاهای اساسی اختصاص داده است اما قیمت کالاها افزایش یافته است و این سوال وجود دارد که آیا باید همین روند در سال ۹۸ برای کالاهای اساسی ادامه پیدا کند یا خیر؟


وی ادامه داد: دولت باید تعهد دهد که بر توزیع و قیمت کالاهای اساسی نظارت و کنترل دارد تا این کالاها با ارز دولتی در اختیار مردم قرار گیرد، این وضعیت را در سال ۹۷ تجربه کردیم و  بنابراین تکرار همین وضعیت در سال ۹۸ به صلاح کشور نیست.


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توافق شده است که کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به دست مردم برسد اما مردم این کالاها را با ارزش بالاتر تهیه می کنند، بنابراین باید برای این رویه در سال آینده تغییری ایجاد کرد.


وی با اشاره به مابه التفاوتی کالاهای اساسی، بیان داشت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت به کالاهای اساسی پرداخت می شود، از این میزان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد به دست مردم می رسد و ۷۰ درصد رانت است که دولت باید تضمین دهد در نحوه نظارت و اعمال به گونه ای عمل می کند که قیمت کالاها بالا نرود و متناسب با ارز دولتی به دست مردم برسد.


طرح مجلس برای تامین کالاهای اساسی


پورابراهیمی  در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به طرح مجلس برای تامین کالاهای اساسی، گفت: در مجلس بر روی طرح جدید کار می کنیم دراین طرح مابه التفاوت نرخ کالاهای اساسی در قالب کارت اعتباری به دست مردم می رسد به این نحو که اگر قیمت برنج در بازار ۸ هزا رتومان است اما باید با دلار ۴ هزار تومانی قیمت گذاری می شد مردم بخشی از هزینه این برنج را از کارت اعتباری پرداخت می کنند.


این نماینده مجلس تاکید کرد: این روش به عدالت نزدیک است و منطق دارد، در کمیسیون اقتصادی بر روی این موضوع بحث می شود تا برای سال آینده تصمیم گیری کنیم.


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم تخصیص اعتبار برای بسته های حمایتی که منابع آن از ارز پتروشیمی‌ها پیش بینی شده است، اظهار داشت: ارز بسته‌های حمایتی را باید شرکت‌های وابسته به دولت پرداخت کنند، عدم تسویه این امر نشان می دهد دولت نظارت و دقت کافی بر مابه‌التفاوت‌ها ندارد.


برچسب ها: مجلس کالا اساسی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر