23 بهمن 1397 - 09:18
عضو کمیسیون برنامه مجلس در گفتگو با ایبِنا؛

افزایش نظارت بر توزیع کالاهای وارداتی با ارز دولتی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، بر ضرورت تشدید نظارت‌ها بر توزیع کالاهای اساسی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود، تاکید کرد.
کد خبر : ۹۶۸۹۸
دلار

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، با اشاره به معایب و مزایای ارایه ارز دولتی برای تامین کالاهای اساسی، گفت: اینکه گفته شود ارایه ارز ۴٢٠٠ تومانی منجر به بروز تورم می‌شود صحت ندارد زیرا ارز ۴٢٠٠ تومانی قیمت‌ها را پایین نگه داشته و با توجه به اینکه کالاهای اساسی را با آن می خریم و در بازار عرضه می‌کنیم خود به خود به کاهش تورم و افزایش قدرت خرید منجر می‌شود.


نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا آثار این اقدام در جهت تامین کالاهای اساسی و کاهش قیمت تمام شده آن مسیر درستی را طی می کند، افزود: خیر این مسیر خیلی درست نیست زیرا شکاف میزان ارزی که ما به کالاهای اساسی اختصاص می دهیم با میزان تقاضایی که در بازار وجود دارد به علت نوسانات قیمت به حدی زیاد شده که تغییری در سبد مصرف کننده ایجاد نکرده است.


این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اگر به طور مثال به یک واحد مرغداری خوراک مورد نیاز را با ارز ۴٢٠٠ تومانی ارایه کنیم این واحد تولیدی باید مرغ را به مصرف کننده ٩٨٠٠ تومان بفروشد و کسانی که در بازار آزاد اقدام به خرید خوراک دام می‌کنند مرغ را کیلویی ١۴ هزار تومان می فروشند، حال واقعیت کنونی بازار این است که تمامی مرغ های عرضه شده در بازار به نرخ آزاد نزدیک تر است.


حسینی با بیان اینکه واحد تولیدی که خوراک را با ارز دولتی دریافت می کند با همان نرخ آزاد به عرضه مرغ اقدام می کند، افزود: متاسفانه این مثال در خصوص بسیاری از اقلام مورد نیاز مردم صحت دارد.


این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه باید با بررسی چرخه توزیع و تولید کالا ضمن تشدید نظارت ها چرخه توزیع کالا را کنترل کنیم، تصریح کرد: افرادی که از این حواله ها استفاده می کنند باید مکلف به عرضه تولیدات خود با قیمت نازل شوند.


حسینی با بیان اینکه اگر در ارایه ارز دولتی و توزیع کالاهای اساسی به مردم نظارت دقیقی صورت نگیرد به طور حتم تورم افسارگسیخته خواهد شد، گفت: در صورت عدم نظارت ها ۵٠ هزار میلیارد تومان ارز دولتی اختصاص یافته به تامین کالاهای اساسی به عنوان یارانه پنهان و رانت در اختیار عده ای خاص قرار می‌گیرد که به صلاح نیست.


این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه باید با نظارت بر چرخه تولید، توزیع و همچنین تامین زمینه در اختیار قرار دادن کالای ارزان به مصرف کننده را فراهم کنیم، گفت: اگر تصمیم بر عدم ارایه ارز دولتی به کالاهای اساسی گرفته شود این یارانه باید به شکلی که تاثیر در اقتصاد کشور داشته و در بخش‌های مدیریتی موثر است به دست جامعه هدف برسد.


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید راهکاری برای کاهش قیمت کالاهای اساسی در نظر گرفته شود تا فشار اقتصادی بر مردم بیش از این نشود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر