بازار مالی جهان

آخرین قیمت نفت و ارز و طلا، سهام‌های بازار آسیا و اقیانوسیه و وال استریت و ارزهای رمزنگاری شده در معاملات امروز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا به نقل از سی ان بی سی، تغییرات بازارهای جهانی حاکی از افزایش قیمت نفت، افزایش ارزش سهام ها در بازار آسیا و  وال استریت و کاهش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا و نوسان در بازار ارزهای رمزنگاری شده است که شرح آن در ذیل آمده است:

  • قیمت نفت افزایش یافت

روز چهارشنبه قیمت نفت در ادامه افزایش های قبل، افزایش یافت در حالی که رئیس فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد ممکن است بانک مرکزی نرخ‌ها را کندتر از انتظار افزایش دهد و این امر می‌تواند در کوتاه‌مدت از تقاضای نفت حمایت کند. معیارهای نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در بالاترین سطح خود از زمان پیدایش سویه فوق مسری اومیکرون در اواخر نوامبر معامله می شوند، در حالی که مانند سویه های قبلی به تقاضای سوخت ضربه نزده است. معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) در ساعت ۵:۵۴ صبح به وقت تهران با ۳۸ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش به ۸۱.۶۰ دلار در هر بشکه رسید که به جهش ۳.۸ درصدی قبلی افزود. بهای معاملات آتی نفت برنت پس از جهش ۳.۵ درصدی قبل، با ۲۲ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش به ۸۳.۹۴ دلار در هر بشکه رسید. روز سه‌شنبه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت این اقتصاد افزایش موارد ابتلای کووید-۱۹ را تنها با تأثیرات کوتاه‌مدت تحمل کند و را زیادی در پیش است تا نزدیک به سیاست‌های پولی محدودکننده شود.

  • بازار سهام آسیا و اقیانوسیه سبزپوش شد

با افزایش ارزش سهام های فناوری، هنگ سنگ هنگ کنگ ۲ درصد جهش کرد. تورم در ماه دسامبر چین کاهش یافته است. روز چهارشنبه بازارهای چین افزایش داشتند و رشد در سایر بازارهای آسیا و اقیانوسیه را دنبال کردند. با اطمینان سرمایه گذاران به دنبال اظهارات رئیس فدرال رزرو، بازارهای ایالات متحده نیز یک شبه افزایش یافت. شاخص هنگ سنگ هنگ کنگ با جهش ۲.۶ درصدی افزایش یافت. شاخص فناوری هنگ سنگ ۴.۱ درصد افزایش یافت، تن سن ۴ درصد رشد کرد وعلی بابا ۵.۴ درصد و میتوان ۸.۶۵ درصد و جی دی ۹ درصد افزایش یافت. بازارهای چین نیز رشد کردند، کامپوزیت شانگهای ۰.۵۹ درصد افزایش داشت و شنژن ۱ درصد افزایش یافت. شاخص نیک کی ۲۲۵ ژاپن ۱.۹۲ درصد جهش کرد در حالی که تاپیکس۱.۵۹  درصد رشد کرد. سهام های فناوری رشد داشت و سافت بانک ۶ درصد بالاتر رفت. کاسپای کره جنوبی ۱.۴ درصد رشد کرد و کاسداک ۲.۱۷  درصد رشد کرد. در استرالیا، ای اس اکس ۲۰۰، ۰.۶۶ درصد بالاتر بود و در ۷۴۳۸.۹۰ بسته شد.

 قرار است روز چهارشنبه در آسیا شاخص قیمت مصرف کننده و تولیدکننده چین برای ماه دسامبر منتشر شوند. بر اساس گزارش رویترز، شاخص قیمت مصرف کننده چین در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته ۱.۵ درصد افزایش داشت که نسبت به رشد ۲.۳ درصدی در ماه نوامبر و کمتر از افزایش ۱.۸ درصدی مورد انتظار در نظرسنجی رویترز است. قیمت کارخانه ها نسبت به سال گذشته ۱۰.۳ درصد افزایش یافت که نسبت به رشد ۱۲.۹ درصدی در ماه نوامبر و کمتر از ۱۱.۱ درصدی مورد انتظار در نظرسنجی رویترز، کاهش یافت. تورم پایین تر، فضایی را برای دولت باز می کند تا سیاست های پولی را بیشتر کاهش دهد. یک اقتصاددان ارشد در یادداشتی پس از انتشار داده‌های تورم چین نوشت: احتمال کاهش نرخ بهره در حال افزایش است.

  • وال استریت سبزپوش ماند

سهام ها در وال استریت برای دومین روز پس از شروع سال جدید افزایش یافت. شاخص کامپوزیت نزداک با ۱.۴۱ درصد افزایش به ۱۵۱۵۳.۴۵ رسید که روند کاهشی چهار روزه را شکست. اس اند پی ۵۰۰ با ۰.۹۲ درصد افزایش تا ۴۷۱۳.۰۷ رسید و داوجونز ۱۸۳.۱۵ واحد یا ۰.۵۱ درصد افزایش یافت و در ۳۶۲۵۲.۰۲ بسته شد. تحلیل گران نوشتند: سهام ها بازگشتند و روند نزولی اخیر را معکوس کردند، در حالی که نظرات پاول به سرمایه گذاران اطمینان داد که فدرال رزرو برای سفت و سخت کردن سیاست های پولی جهت حفظ ثبات قیمت آماده است.

روز سه‌شنبه جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که برای کنترل تورم به افزایش نرخ بهره و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر نیاز است، اما تغییر سریعی در سیاست نسبت به آنچه بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود، اعلام نکرد. نگرانی‌ها از رشد اقتصاد جهانی نیز با کاهش پیش‌بینی بانک جهانی برای ایالات متحده، منطقه یورو و همچنین چین در روز سه‌شنبه ظاهر شد. این سازمان هشدار داد که سطوح بالای بدهی، افزایش نابرابری درآمد و سویه های جدید ویروس کرونا، بهبود اقتصادهای در حال توسعه را تهدید می کند.

  • بازار ارز و ارزهای رمزنگاری شده

 شاخص دلار آمریکا در برابر همتایان خود، در ۹۵.۵۴۶ بود که از سطح اوایل هفته سقوط کرد. ین ژاپن در حالی که اندکی ضعیف شده بود، با ۱۱۵.۳۱ در هر دلار معامله شد. دلار استرالیا در ۰.۷۲۱۶ دلار بود که از سطوح قبلی حدود ۰.۷۱ دلار بالاتر بود.

در بازار ارزهای رمزنگاری شده امروز صبح ساعت ۹:۵۸ به وقت تهران، قیمت بیت کوین با کاهش ۰.۲۸ درصدی در ۴۲۷۰۱.۵۱ دلار و اتریوم با کاهش ۰.۲۳ درصدی در ۳۲۳۳.۷۹ دلار قرار داشت.

  • قیمت جهانی طلا کاهش یافت

روز چهارشنبه قیمت طلا کاهش یافت در حالی که معامله گران به دنبال اطلاعات تورم ایالات متحده برای نرخ به دنبال اظهارات جروم پاول بودند. هر اونس طلا تا ساعت ۷:۱۱ صبح به وقت تهران با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۸۱۸.۱۹ دلار رسید و از بالاترین سطح یک هفته اخیر خود در روز سه شنبه عقب نشینی کرد. بهای معاملات آتی طلای آمریکا در ۱۸۱۸.۷۰ دلار ثابت بود. هر اونس نقره با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۲.۷۴ دلار، پلاتین ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۹۶۶.۷۵ دلار و پالادیوم ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۹۱۸.۹۷ دلار رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =