مسعود خوانساری

رئیس اتاق بازرگانی تهران: روند خروج سرمایه از کشور سرعت گرفته و لازم است دولت هر چه سریع‌تر به این موضوع ورود کند.

به گزارش ایبِنا، مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: در خرید خانه در ترکیه, ایرانی ها رتبه نخست را کسب کرده‌اند این در حالی است که لیر هر روز با کاهش ارزش مواجه می‌شود و برابر پیش‌بینی‌ها در آینده وضع لیر به مراتب بدتر خواهد بود و کاهش بیشتری خواهد یافت.

وی اضافه کرد: با توجه به کاهش ارزش لیر، مشخص نیست که چرا ایرانی‌ها اینقدر در ترکیه ملک می‌خرند؛ این در حالی است که باید دولت آسیب‌شناسی لازم را صورت دهد و یکبار دیگر اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه را بررسی کند.

خوانساری با بیان اینکه خروج سرمایه نگران‌کننده است، گفت: شاید لازم باشد دولت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه را به تاخیر بیندازد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مراجع رسمی، وضع تولید و تجارت رونق یافته و شرایط نسبت به گذشته بهتر شده و ما در سال جاری رشد 40 درصدی صادرات غیرنفتی و افزایش 3.3 درصدی تولید ناخالص داخلی را تجربه کرده‌ایم.

خواتساری اضافه کرد: وضع تورم هنوز نامناسب است و مشکلات برای خانوارها وجود دارد، البته افزایش تراز منفی سرمایه نیز نگران‌کننده است و خالص حساب سرمایه در نیمه نخست سال جاری به منفی 6.3 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 63 درصد تضعیف شده است که این وضع احتمال خروج سرمایه از کشور را تشدید می‌کند.
.
خوانساری گفت: رشد سرمایه گذاری در دو فصل اول و دوم سال 1400 منفی بوده و طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، وضع امنیت سرمایه‌گذاری و ثبات اقتصادی در کشور مهم‌ترین عامل عدم سرمایه‌گذاری معرفی شده است که امید می‌رود دولت جدید با ثبات بخشی به اقتصاد کشور وضع را بهبود دهد.

وی افزود: ارتباط با چین یکی از موضوعات این روزهای رسانه‌های ایران است و لازم است که تحت تاثیر یکسری مسائل قرار نگیریم. همانطور که ارتباط با غرب برای ایران مهم است ارتباط با شرق نیز بسیار مهم است زیرا چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا است و در سال آینده نیز توسعه خواهد یافت.

رییس اتاق تهران افزود: اتاق بازرگانی نیز باید واقع بینانه با این موضوع برخورد کند و مراقب باشیم که پیمان‌های درستی بنویسیم تا هر دو طرف در تفاهم‌نامه‌ها برد داشته باشند اما مواظب باشیم با نفی کردن یک طرف تحت تاثیر شبهات قرار نگیریم.

خوانساری گفت: در دو روز گذشته، موضوعاتی در رابطه با مجلس و اتاق مطرح شده که بحث‌های خوبی نیست و در تقابل قرار گرفتن بخش خصوصی با مجلس در شرایط کنونی که نیاز است که همه قوا همدل باشند و اتاق نیز به عنوان مشاور سه قوه پشتیبان باشد، موضوع جالبی نیست.

وی افزود: ما بدون وجود و همکاری با سه قوه، نمی‌توانیم موفق باشیم، همانطور که بارها مقام معظم رهبری نیز اشاره کرده، دولت هم باید از توان بخش خصوصی استفاده کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =