عظیم ثابت

مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه تمدن اعلام کرد : ورود پول هوشمند به بورس فضای معاملات را تغییر داد و در حال حاضر بازار سهام بعد از ثبت رکوردهای تاریخی در فاز اصلاحی قرار دارد.

عظیم ثابت در گفتگو با خبرنگار ایبِنا اظهارداشت: در طی چند ماه گذشته تغییرات مثبتی  که در حوزه قیمت های جهانی در مورد کالاهای فلزات اساسی، معدنی و در کنار آن افزایش قیمت نفت شکل گرفت، باعث شد تا پول هوشمند وارد بازار سرمایه شود و سرمنشا رشد بورس در آن برهه از زمان را باید این عوامل بدانیم.

عملکرد مالی شرکت ها

مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه تمدن در ادامه گفت: این تحول زمینه ساز تعدیل مثبت در برخی از صنایع شد به طوری که باعث شد تا حتی صنایع پالایشی و پتروشیمی نسبت به سال گذشته عملکرد مثبت تری را به ثبت برسانند.

وی ادامه داد که عملکرد صنایع و شرکت های بورسی در شفاف سازی صورت های مالی ۶ و ۹ ماهه به وضوح مشخص است و اطلاعات مالی آنها نیز آن را تایید می کند به طوری که بعضا شاهد تعدیل مثبت ۱۰۰ درصدی نیز هستیم.

انتفاع دوطرفه

عظیم ثابت افزود: همچنین این شرایط باعث شد تا علاوه بر ارتقای سود و بازدهی اینگونه صنایع به طبع آن کلیت بازار سهام نیز از این وضعیت منتفع شد و همین عوامل زمینه ساز رشد شاخص کل بورس و ثبت رکوردهای تاریخی شد.

این کارشناس بازار سرمایه محرک اصلی تغییر شرایط بازار سهام را ورود و گردش پول هوشمند به بورس عنوان کرد و به ایبِنا گفت: یکی از مهم ترین دلایل بنیادی تغییر فضای معاملات بورس، تزریق نقدینگی های تازه در برخی از صنایع بازار سرمایه است.

رسیدن به سقف قیمت ها

مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه تمدن در ادامه گفت: البته باید به این نکته هم اذعان داشت که برخی از صنایع در فضای شکل گرفته صعودی بورس به سقف قیمتی خود در بازار سهام رسیدند که و به نوعی بخش عمده ای از تحرکات صعودی خود را در بورس رقم زدند و در حال حاضر پس از صعودهای شکل گرفته در فاز اصلاحی قرار گرفته اند و به تبع آن شاخص بورس را نیز تحت تاثیر این فعالیت خود قرار داده اند.

از سویی دیگر با توجه به این که به پایان سال نزدیک می شویم شتاب در فروش سهام در بورس از سوی سهامداران حقیقی و حقوقی برای شناسایی سود بیشتر شده است.

دلایل افت شاخص

این تحلیلگر افزود: همچنین در کنار این موضوع همیشه به صورت سنتی تامین مالی برای برنامه ریزی معاملات سال آینده نیز یکی از دلایلی است که باعث شده تا بورس این روزها در فاز اصلاحی قرار داشته باشد.

از سویی دیگر چون در حال حاضر ریسک سیستماتیک خاصی نداریم و در مقابل همزمان بودجه سال ۹۷ نیز در حال بررسی و تصویب در مجلس قرار دارد به این ترتیب می توان خوشبین بود که بازار سهام به روند متعادل تری بعد از روشن شدن تکالیف بودجه ای سال آینده برسد.

مدیر عملیات بازارگردانی تامین سرمایه تمدن در پایان گفتگو با ایبِنا افزود: به صورت کلی در حال حاضر مشکل و چالش خاصی در بازار سهام وجود ندارد و این روند اصلاحی کوتاه مدت خواهد بود و جریان ارزنده شدن سهام باز هم ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =