دلار

دولت ونزوئلا پس از ۱۵ سال قانون کنترل ارز را لغو و فروش دلار را در بانک های خصوصی و صرافی ها آزاد اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از رویترز، دولت ونزوئلا پس از ۱۵ سال قانون کنترل ارز را لغو کرد و به بانک های خصوصی و صرافی های این کشور اجازه فروش دلار را داد؛ اما برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باروند که این اقدام می تواند ناکارآمدی و بحران اقتصادی را در این کشور تشدید کند.

البته قانون کنترل ارز که به وسیله آن خرید دلار مورد نیاز شرکت ها و افراد از طریق دولت انجام می گیرد به عنوان یکی از عوامل اصلی بحران اقتصادی ونزوئلا که منجر به ابرتورم و کمبود کالا شده، یاد می شود.

کارشناسان اقتصادی اعلام کردند که بانک مرکزی مسئول تعیین نرخ ارز است. پیش از این دولت ونزوئلا دلار را فقط از طریق بانک مرکزی می فروخت؛ البته یکسری معاملات در بازار سیاه هم انجام می شد.

پیش از این نیکولاس مادورا رییس جمهور ونزوئلا در طول ۵ سال زمامداری این کشور بارها وعده ایجاد نظام هایی بر پایه بازار برای ارتقاء دسترسی به ارز را داده بود که هر بار تلاش های وی به دلیل عدم دسترسی این نظام ها به دلار با شکست روبرو می شد.

در حال حاضر، دولت ونزوئلا هر دلار را در برابر ۶۲ بولیوار می فروشد؛ در حالی که در بازار سیاه هر تقریبا ۹۰ بولیوار به ازای یک دلار فروخته می شود. البته در گذشته برخی ها با خرید دلار بر پایه نرخ ترجیحی و فروش آن در بازار سیاه منجر به ناکارآمد کردن نظام های ارزی ونزوئلا شده بودند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =