• ۲۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹
  • کد خبر: 94637
بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در روزهای پیش‌رو بازار سهام بیشتر تحت تاثیر خبرها و حواشی بودجه ۹۸، نوسانات جهانی قیمت نفت، ادامه جنگ لفظی آمریکا و چین و نوسانات نرخ دلار خواهد بود.

علی حیدری در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، افزود: با توجه به نحوه معاملات باید اظهار داشت در حال حاضر بازار بورس به معنای واقعی در کشور نداریم و آنچه در این بازار رخ می‌دهد، صرفا خرید و فروش سهام شرکت‌ها به‌صورت حراجی Auction است که امیدوارم روزی با گسترش زیرساخت‌های مناسب شاهد ایجاد بازار بورس به معنای واقعی باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در پیش‌بینی معاملات بازار سهام و عوامل اثرگذار بر آن اذعان داشت: در روزهای پیش‌رو بازار سهام بیشتر تحت تاثیر خبرها و حواشی بودجه ۹۸، نوسانات جهانی قیمت نفت، ادامه جنگ لفظی امریکا و چین و نوسانات نرخ دلار خواهد بود.

وی در خصوص تاثیرگذاری بودجه سال آینده بر معاملات بازار سهام، اظهار داشت: گفتگوها، تحلیل‌های مربوط به بودجه سال جدید بویژه اظهارنظر نمایندگان مجلس در این زمینه اثرات لحظه‌ای بر دادوستد سهام شرکت‌های صادرات‌ محور و نفتی از جمله پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها و گروه فلزی خواهد گذاشت.

حیدری در ادامه از نوسانات جهانی قیمت به عنوان یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر معاملات بازار سهام یاد کرد و گفت: هر چند در سطح بین‌المللی قیمت نفت به ثبات نسبی اولیه رسیده و ایالات متحده هم زمان شش ماهه‌ای را به خریداران نفت ایران داده است و پیش فروش نفت ایران زیر قیمت جهانی در سطح بین‌الملل مشتری خود را دارد، اما چگونگی بازگشت درآمد حاصل از فروش نفت در سال جدید می‌تواند برای دولت کسری بودجه ایجاد کرده و اثر خود را بر اقتصاد و بازار سرمایه بگذارد.

وی افزود: همچنین در روزهای پیش‌رو با در نظر گرفتن خبرهای نامناسب از رشد اقتصاد چین می‌توان انتظار داشت قیمت نفت در همین سطح و با شیب آرام نزولی تداوم داشته باشد که همین عامل به تنهایی نوسان خنثی در بازار ایجاد می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به جنگ لفظی میان امریکا و چین، اظهار داشت: با وجود اظهارنظر رسانه‌ها نمی‌توان این رفتار چین و امریکا را جنگ تجاری دانست و این اتفاق به نوعی جنگ لفظی بین این دو کشور است، چرا که چین توان مقابله تجاری با ایالات متحده را ندارد و در نهایت همسو با سیاست‌های آمریکا حرکت خواهد کرد و این الفاظ جنبه خرید زمان و پوشش بر گفتگوهای پشت پرده است.

وی اذعان داشت: در مجموع هر چند بازار سهام وابستگی شدید به حیطه بین‌الملل ندارد اما خبرهای مربوط به جنگ لفظی چین و ایالات متحده و شایعات آغاز رکود اقتصادی چین بر بازار کالا اثرگذار است و این نوسان قیمت کالا و فلزات می‌تواند در بازار داخلی ایران ترس و گریز ایجاد کند که تشکیل صف‌های فروش لحظه‌ای بخشی از این ریسک‌گریزی است.

وی گفت: با این حال در روزهای پیش‌رو انتظار می‌رود که جنگ لفظی چین و ایالات متحده کمرنگ شود و فلزات صعود آرامی داشته باشند که البته این حاشیه سود بالا نیست.

حیدری همچنین از نوسانات نرخ ارز به عنوان یکی از مولفه‌های اثرگذار بر معاملات بازار سهام یاد کرد و افزود: رویکرد فعلی رئیس کل بانک مرکزی برای نظم دادن به سیاست‌های پولی کاری پسندیده است و امیدوارم تداوم این کار سبب شود تا مسئولان بالادستی یکبار برای همیشه استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسند.

وی ادامه داد: با توجه به رویکرد بانک مرکزی می‌توان احتمال داد این بانک درصدد یکسان‌سازی نرخ دلار صرافی با نرخ دلار در سامانه نیما است. البته در مرحله اول این رویکرد پسندیده است اما در صورتی که شاهد رشد اقتصادی مناسب نباشیم برای سال آتی به‌صورت پایه تورم ۳۵ درصدی را حتی در قیمت دلار داریم.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که در روزهای پیش‌رو بدلیل تداوم همین سیاست یکسان‌سازی قیمت دلار، در بازار سهام نوسان شدید نداریم، گفت: بازار سهام بازاری پرنوسان است و سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار سهام باید به مولفه‌های مختلف اثرگذار بر اقتصاد و بازرا سرمایه کشور توجه کنند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =