تحلیل روز

 • بودجه ۱۴۰۰ و پیامد تورمی آن

  بودجه ۱۴۰۰ و پیامد تورمی آن

  عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی به بررسی و تحلیل لایحه بودجه ۱۴۰۰ پرداخت که چه اصول کلی باید رعایت می‌شد تا بودجه اسباب خیر در اقتصاد کلان باشد.

تیتر سه سرویس

 • بودجه ۱۴۰۰ و پیامد تورمی آن

  بودجه ۱۴۰۰ و پیامد تورمی آن

  عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در یادداشتی به بررسی و تحلیل لایحه بودجه ۱۴۰۰ پرداخت که چه اصول کلی باید رعایت می‌شد تا بودجه اسباب خیر در اقتصاد کلان باشد.

 • مسیریابی رشد اقتصادی پاییز

  مسیریابی رشد اقتصادی پاییز

  با کاهش تقاضای موثر به ویژه تقاضای احتیاطی و سفته‌بازی پس از انتخابات آمریکا و همچنین آغاز دور جدید تعطیلی مشاغل پس از تشدید بیماری کرونا، رشد اقتصادی مثبت در پاییز چندان محتمل نخواهد بود.

 • چشم‌انداز بورس در لایحه ۱۴۰۰

  چشم‌انداز بورس در لایحه ۱۴۰۰

  انتظار می‌رود تاثیر تورم ناشی از کسری بودجه پنهان دولت در سال آینده، موجب رشد شاخص‌های بورس شده و جایگاه مقاصد سرمایه‌پذیری موازی بازار سرمایه را تضعیف کند.

 • تورم سال ۹۹ چگونه رقم خورد؟

  تورم سال ۹۹ چگونه رقم خورد؟

  رشد نقدینگی ناشی از جبران افت درآمدهای نفتی و سایر درآمدهای دولت، استفاده از ذخایر قانونی بانک‌ها جهت پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت کرونایی و افزایش نسبت پول به شبه پول از مهم‌ترین دلایل رشد تورم است.

 • انقلاب خدمات مالی با فناوری‌های نوظهور

  انقلاب خدمات مالی با فناوری‌های نوظهور

  آنچه برای فعالان سیستم بانکی از مرجع نظارتی تا هریک از بانک‌های فعال در این صنعت ضروری به نظر می‌رسد، کسب آمادگی لازم برای رویارویی با تحول بزرگ فناوری‌های نوظهور در صنعت بانکداری است.

 • نشانه‌هایی برای رشد بازار سهام در آذرماه

  نشانه‌هایی برای رشد بازار سهام در آذرماه

  با وجود نزول چهارماهه، در شرایط فعلی به نظر می‌رسد که زمینه‌های رشد بازار سهام ایجاد شده و انتظار می‌رود که در آذرماه، بازار سهام رشد مثبت را ثبت کند.

 • چرایی و چگونگی سیاست پولی انقباضی

  چرایی و چگونگی سیاست پولی انقباضی

  حال که در دوره‌ای سخت از نظر فشار تورمی و آسیب شدید به دهک‌های پایین قرار گرفته‌ایم، سیاستگذاری و به طور مشخص سیاستگذاری پولی باید چه مسیری را دنبال کند؟

 • بانکداری و ضرورت بازگشت به صندلی وکالت

  بانکداری و ضرورت بازگشت به صندلی وکالت

  تا وقتی چرخه معیوبی از ایجاد سود موهوم از دارایی‌های منجمد فاقد جریان نقد و دارایی‌های موهوم وجود دارد، سوال از جهت تغییرات نرخ سود بانکی فقط یک سوال انحرافی و بدون اثر است.

 • تحلیل بازار کار با شاخص NEET

  تحلیل بازار کار با شاخص NEET

  بازار کار کشورهای در حال توسعه همچون ایران، دارای چالش‌ها و ویژگی‌هایی است که نیازمند بررسی‌های دقیق و علمی و عدم اکتفا و تمرکز صرف بر شاخص‌های مرسومی همچون نرخ بیکاری است.

 • تحلیلی بر وضعیت سپرده‌ها در نیمه اول ۱۳۹۹

  تحلیلی بر وضعیت سپرده‌ها در نیمه اول ۱۳۹۹

  افزایش اقبال سپرده‌گذاران به سپرده‌های کوتاه‌مدت، از منظر صنعت بانکی منجر به کاهش بهای تمام شده سپرده می‌شود که اتفاقی مطلوب است، اما از منظر اقتصاد کلان می‌تواند موج‌های تورمی جدیدی را ایجاد نماید.

 • سیاست پولی و اقدامات احتیاطی

  سیاست پولی و اقدامات احتیاطی

  نظارت و اقدامات احتیاطی که امروزه به عنوان بخشی از سیاست پولی یا به عنوان مکمل سیاست پولی مدیریت نرخ سود، اهمیت مضاعف یافته است، به طور مشخص چکار می‌کند؟

 • چرا مالیات بر خانه‌های خالی به سرانجام نمی‌رسد؟

  چرا مالیات بر خانه‌های خالی به سرانجام نمی‌رسد؟

  علی‌رغم در دسترس بودن تجارب و تحولات قانونگذاری در این حوزه، طرح جدید مجلس نیز هیچ توجهی به مزیت‌ نسبی دستگاه‌ها و نهادها در امر شناسایی و مالیات‌ستانی از املاک و مستغلات خالی نداشته است.

 • توصیه‌ای بر انتقال از تسهیلات مشارکتی به مبادله‌ای

  توصیه‌ای بر انتقال از تسهیلات مشارکتی به مبادله‌ای

  توصیه بانک مرکزی به شبکه بانکی در استفاده بیشتر از عقود غیرمشارکتی به‌ جای عقود مشارکتی در تخصیص منابع، گامی بلند در حرکت به سوی اجرای بهتر بانکداری اسلامی و کاهش صوری‌سازی در معاملات بانکی است.

 • چشم‌انداز بازار طلا

  چشم‌انداز بازار طلا

  به دلیل آثار ویروس کرونا بر اقتصادهای جهان و پیش‌بینی رکود گسترده و تبعات تورمی بسته‌های محرک اقتصادی تجویز شده توسط بانک‌های مرکزی، افزایش ۱۰ درصدی انس طلا برای سال آینده میلادی محتمل به نظر می‌رسد.

 • چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه دوم سال

  چشم‌انداز اقتصاد ایران در نیمه دوم سال

  علیرغم وجود سطح بالایی از نااطمینانی در اقتصاد کشور، بررسی گزاره‌هایی در مورد رشد اقتصادی، تورم و رویکرد سیاست‌گذاری می‌تواند تصویری هر چند تقریبی از وضعیت اقتصاد در نیمه دوم سال ترسیم کند.

 • چرایی تداوم تورم در ایران

  چرایی تداوم تورم در ایران

  بدون هیچ تردیدی، تداوم تورم بالا و بی‌ثبات عامل بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی بوده و عدم اهتمام جدی برای کنترل پایدار آن اسباب تداوم مشکلات داخلی و تضعیف جایگاه جهانی اقتصاد ایران است.