چین در واکنش به ترامپ نرخ یوان را تثبیت کرد

چین با اقدام برای تثبیت نرخ برابری یوان، شاخص‌های سهام در بازارهای سهام اروپا و آمریکا را به مدار صعود بازگرداند.
کد خبر : ۱۰۲۸۶۵
یوآن

به گزارش ایبِنا به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، دولت چین پس از هشدار دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در مورد ادامه روند نزولی نرخ برابری پول ملی این کشور، نرخ برابری یوان در برابر دلار آمریکا را در هفت واحد تثبیت کرد.


این نرخ در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی تا ۷.۱۱۳۷ واحد سقوط کرده بود که پایین‌ترین نرخ در ۱۱ سال گذشته به شمار می‌رفت. در پی سقوط مستمر نرخ برابری یوان که در پنج‌شنبه شب گذشته آغاز شده بود، رییس جمهوری آمریکا دوشنبه شب چین را به دستکاری در ارزش واحد پول خود متهم کرد.


مقام‌های اقتصادی آمریکا نگرانند که چین از سیاست تضعیف ارزش پول ملی خود که به ارزان شدن بیشتر کالاهای تولیدی این کشور در بازار جهانی منجر می‌شود به عنوان سلاحی در جنگ تجاری موجود میان دو کشور استفاده ‌کند.


رییس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد که از ابتدای ماه سپتامبر بر ۳۰۰ میلیارد دلار باقیمانده از کالاهای صادراتی چین به ایالات متحده نیز تعرفه ۱۰ درصدی وضع خواهد کرد.


در پی انتشار این خبر که به افزایش نگرانی‌ها نسبت به تاثیر منفی تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین بر آینده اقتصاد جهان منجر شد، روند سقوط قیمت سهام شرکت‌ها در بورس‌های آمریکا، اروپا و آسیا افزایش یافت.


اما از صبح سه‌شنبه و با تقویت یوان چین در برابر دلار آمریکا، آرامش نسبی به بازارهای مالی بازگشت. به طوری که شاخص بورس آلمان، داکس ۰.۳ درصد رشد کرد و شاخص «اِس‌اَندپی۵۰۰» که متوسط قیمت سهام ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکا را محاسبه می‌کند، ۰.۶ درصد افزایش یافت.


البته روند نزولی شاخص بازارهای سهام بریتانیا و جنوب شرق آسیا همچنان ادامه دارد. به طوری که صبح روز سه‌شنبه فعالیت بورس بریتانیا با کاهش ۰.۴ درصدی شاخص «اِف‌تی‌اِس‌ای۱۰۰» آغاز شد و شاخص آسیایی «ام‌اِس‌سی‌آی» نیز ۰.۸ درصد افت کرد.


آمریکا ماه مه گذشته نیز تعرفه واردات ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داده بود. آمریکا در قبال واردات ۵۵۰ میلیارد دلاری از چین تنها ۱۲۰ میلیارد دلار به این کشور صادرات دارد. رشد کسری تجاری ایالات متحده در برابر چین دلیل عمده تلاش آقای ترامپ برای افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی است.


البته دولت چین نیز در اقدامی متقابل واردات ۱۱۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی آمریکایی را مشمول پرداخت تعرفه کرده است. مذاکرات تجاری دو کشور برای حل مسائل فیمابین تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است.

برچسب ها: یوآن چین
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر