24 شهريور 1398 - 13:43
یک مسئول وزارت صمت خبر داد؛

رونمایی از امضای الکترونیک در مهرماه/ایجاد سامانه پیش‌فروش خودرو

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت اعلام کرد که مهر امسال امضای الکترونیک در سامانه جامع تجارت رونمایی شده و ثبت سفارش مجهز به امضای الکترونیک خواهد شد.
کد خبر : ۱۰۴۱۵۵
علی رهبری

به گزارش ایبِنا، علی رهبری افزود: سال گذشته ۱۲۹ هزار امضا و امسال و تاکنون ۱۶۹ هزار امضا صادر شد و طی ۴ ماهه ابتدای سال نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد رشد داشتیم. وی تصریح کرد: گزارش سالانه تجارت الکترونیک حاکی از آن است که در سال ۹۷ رقم تجارت الکترونیک کل کشور ۲۰۸ هزار میلیارد تومان، متوسط مبلغ تراکنش‌های تجارت الکترونیکی به ازای هر خرید ۱۸۷ هزار تومان و تعداد کل تراکنش‌ها یک میلیارد و ۱۱۳ هزار عدد بوده است.


وی ادامه داد: در دولت بسیاری از فعالیت‌های اداری و مالی به صورت کاغذی انجام می‌شود که مصرف کاغذ را بالا برده اما این مرکز در صدد است که اسناد مالی و اداری را مجهز به امضای الکترونیک و استفاده از کاغذ را حذف کند.


رهبری در پاسخ به پرسشی درباره رمزارزها روی دور زدن تحریم‌ها گفت: رمز ارزها نظارت پذیر نیستند و نمی‌توانیم جلوی تکنولوژی بلاک چین را بگیریم و همچنین سیاستگذاری در این زمینه نباید فقط از طرف سازمان خاصی انجام شود، بلکه باید کارگروه یکپارچه‌ای تشکیل شود.


رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بلاک چین به دنبال تضعیف نظارت های مرکزی است اظهار داشت: ساز و کار رمزارز این است که تراکنش، بدون مشخص بودن طرفین تراکنش انجام شود، بنابراین نمی‌توان نظارت خاصی روی آن انجام داد.


رهبری در پاسخ به سوال دیگری درباره تخلفات سامانه ثبت سفارش توضیح داد: از ابتدای آذر سال گذشته مدیریت سامانه ثبت سفارش به این مرکز سپرده شد. آسیب‌های سامانه را شناسایی کردیم. همچنین سعی کردیم کاربری سامانه را ارتقا دهیم و ۱۶ فرایند جدید به سامانه اضافه شد.

به گفته وی، گزارش سالانه تجارت الکترونیک حاکی از آن است که در سال ۹۷ رقم تجارت الکترونیک کل کشور ۲۰۸ هزار میلیارد تومان، متوسط مبلغ تراکنش‌های تجارت الکترونیکی به ازای هر خرید ۱۸۷ هزار تومان و تعداد کل تراکنش‌ها یک میلیارد و ۱۱۳ هزار عدد بوده است.


رهبری ادامه داد: به این نتیجه رسیدیم که باید رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی را آغاز کنیم و اینطور نباشد که هر کس نماد اعتماد را دید، فکر کند کاملا باید به آن سایت اعتماد کند. رتبه بندی به این موضوع که چقدر می‌توان به آن سایت اعتماد کرد، کمک می‌کند.


وی تاکید کرد:‌ باید هر چه زودتر رتبه بندی اعتماد را صورت دهیم و این امر و به طور کلی رتبه‌بندی کسب و کارهای اینترنتی از اوایل مهر انجام می‌شود.

سامانه‌ پیش‌فروش خودرو راه‌اندازی می‌شود

رهبری در ادامه اضافه کرد: در حال طراحی مکانیسم پیش فروش هستیم تا فرد نتواند بیشتر از اعتبار پیش فروش کند و این کار برای خودرو شروع شده تا در آینده نزدیک برای مجوز پیش‌فروش خودرو سامانه‌ای داشته باشیم و برای سایر کالاهای ارزشمند نیز باید مکانیسمی داشته باشیم.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر