23 فروردين 1399 - 09:59

لزوم تغییر برای پدیده ناشناخته

اقتصاد جهان با پدیده ­ای ناشناخته مواجه شده که هیچ برآوردی از ابعاد آن وجود ندارد؛ رکودی عمیق که تا ده‌ها سال از آن صحبت خواهد شد.
کد خبر : ۱۱۳۱۳۹
تحلیل

این روزها کرونا تبدیل به بحث داغ محافل داخلی و خارجی شده و همه جا صحبت از کروناست. در محافل اقتصادی نیز بحث پیرامون پیامدهای اقتصادی کرونا، آثار آن بر کسب­ وکارها و راهکارهای کاهش آن بحث روز است. تاکنون بحث­ های مختلف و متعددی پیرامون تبعات اقتصادی این ویروس مطرح شده است. در کشور ما نیز کارشناسان مطالبی را پیرامون این موضوع مطرح کرده­اند.


نگاهی به مطالب منتشر شده در رسانه­ های داخلی و خارجی نشان می­ دهد که یک نقطه مشترک در تمام این مطالب وجود دارد. تقریبا هیچ کس از تبعات این ویروس برآورد روشن و نسبتا دقیقی ندارد و صرفا یک سری احتمالات و سناریوهای ممکن در حال بررسی است. احتمالاتی که مشخص نیست چه میزان امکان تحقق دارند.


اقتصاد جهان در سومین دهه از قرن بیست و یکم با پدیده­ای جدید و شگفت انگیز مواجه شده که هیچ برآوردی از میزان پیشرفت آن و تبعات احتمالی رکود ناشی از آن وجود ندارد. اگر در سال ۲۰۰۸ رکود اقتصادی جهان را فراگرفت تجربه رکود اوایل قرن قبل وجود داشت و آموزه­ هایی از آن برای اقتصاددانان و کارشناسان و سیاست‌گذاران باقی مانده بود. اما اکنون هیچ تجربه قبلی از تبعات اقتصادی رکود ایجاد شده ناشی از کرونا وجود ندارد.


عدم شناخت پدیده جدید و در حال خلق رکود کرونایی سبب شده تا مقابله با آن دشوار باشد. سیاست­ هایی که برای مقابله با این پدیده نیز طراحی می ­شوند مشخص نیست چه میزان کارایی خواهند داشت و تبعات این پدیده را چقدر کاهش خواهند داد. آنچه مشخص است و در آن تردیدی وجود ندارد این است که اقتصاد جهان در شرایط خاص و پیچیده ­ای قرار دارد و تمام کشورها با کاهش رشد اقتصادی و یک رکود عمیق مواجه خواهند شد.


این رکود جهانی در حالی است که اقتصاد ایران دو سال است که وارد یکی از شدیدترین رکودتورمی­ های خود شده و در سال پیش­رو نیز دولت کسری بودجه شدیدی دارد. تحریم که یکی از عوامل مهم شکل­ گیری این رکود شدید بوده همچنان برقرار است و مشکلات عدیده ­ای را برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است. در این شرایط مقابله با کرونا و تبعات اقتصادی آن بسیار دشوارتر از دیگر کشورها شده است.


در این شرایط دشوار و بی ­سابقه ضروری است همگان به دشواری شرایط پی ببرند و خود را برای مقابله با آن آماده کنند. مسئولان باید صادقانه و شفاف با مردم برخورد کنند و واقعیت­ ها را با آنها در میان بگذارند. سیاست گذاران باید با صداقت حداکثری سیاست­ ها و برنامه­ های اقتصادی مبتنی بر شرایط جدید را با استفاده از نظر کارشناسان داخلی و خارجی تدوین و به اطلاع مردم برسانند. مردم و کسب­ وکارها نیز باید برای همراهی با سیاست­ گذاران و تحمل دشواری های پیش­رو حداقل برای دو ماه آینده و چه بسا زمانی بیش از آن خود را آماده کنند.


کارشناسان و صاحب­نظران و تحصیل­ کردگان نیز وظیفه ­ای خطیر دارند. آنها باید به دور از روحیه خودکارشناس پنداری با استفاده از مطالب روز و آخرین یافته­ های علمی و نتایج سیاست­ های اجرا شده در دیگر کشورها به بررسی شرایط ایران بپردارند. چرا که اکنون بیش از هر زمان دیگری به استفاده از آموزه­ های علمی و کارشناسی به خصوص آموزه ­های روز و دستاوردهای علمی جهان داریم. باید از زدن حرف­ های تکراری و بی­ پایه خودداری شود و با توجه به مسیری که در دنیا در حال طی کردن برای مقابله با رکود کرونایی هستند به تحلیل پرداخته شود.


رسانه‌ها نیز همچون همیشه وظیفه ­ای مهم دارند و این بار مهم تر از گذشته علاوه ­بر اطلاع رسانی دقیق و شفاف، باید با آگاه‌سازی احاد جامعه و نه فقط گروه ­های خاص و تحصیل­ کردگان، به مطالبه ­گری از مسئولان بپردازند. اطلاع‌رسانی دقیق و مطالبه صحیح اکنون اهمیتی بسیار بیش از پیش دارد.


کوتاه سخن آنکه اقتصاد ایران در شرایطی دشوار قرار دارد. اگرچه از قبل پیش ­بینی می ­شد سال ۱۳۹۹ از نظر اقتصادی سالی دشوار باشد ولی اکنون با بروز کرونا این دشواری متفاوت ­تر از قبل شده است. باید حساسیت این برهه به خوبی شناخته و در تمام تصمیمات خُرد و کلان مردم و دولت مردان لحاظ شود. تمام آحاد جامعه از مردم عادی تا صاحب‌نظران و سیاست‌گذاران باید شرایط خطیر اخیر را درک کنند و مطابق با آن در سبک زندگی و کاری خود تغییرات لازم را لحاظ کنند. همه باید در این سال با هم متحد عمل کنند و خود را آماده تحمل دشواری­ های سال جدید کنند.


منبع: ایبِنا


سعید مسگری (کارشناس اقتصاد)


برچسب ها: اقتصاد رکود کرونا
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر
آخرین اخبار