27 ارديبهشت 1399 - 18:56
بانک توسعه آسیایی اعلام کرد؛

پیش بینی ضرر ۸.۸ تریلیون دلاری کرونا به اقتصاد جهان

پیش بینی جدید بانک توسعه آسیایی (ADB) از ضرر ناشی از پاندمی کرونا به اقتصاد جهان که معادل ۶.۴ تا ۹.۴ درصد رشد ناخالص داخلی جهان است، بیش از دوبرابر پیش بینی ماه آوریل این بانک است.
کد خبر : ۱۱۴۲۸۵
کرونا

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، بانک توسعه آسیا پیش‌تر اعلام کرده بود که اقتصاد جهان بسته به مدت برقراری مقررات قرنطینه سراسری، ۲ تا ۴.۱ تریلیون دلار ضرر خواهد کرد.


با این حال، پیش‌بینی جدید این بانک از ضرری مابین ۵.۸ تا ۸.۸ تریلیون دلار در سال جاری به اقتصاد جهان، حکایت دارد که رد مقایسه با رقم قبلی، بیش از دوبرابر افزایش یافته است.


«یاسویوکی ساوادا» اقتصاددان ارشد ADB در این باره گفت: این تحلیل جدید، تصویر گسترده‌ای از آثار احتمالی بسیار مشهود کووید-۱۹ بر اقتصاد جهان فراهم می‌کند. همچنین این تصویر نقش مهم مداخله سیاسی را در راستای کمک به تعدیل خسارات وارد شده به اقتصاد، برجسته می‌سازد.


این بانک در ادامه اعلام کرد که حداکثر زمان مفروض برای پابرجا ماندن محدودیت ها در تردد و فعالیت کسب و کارها ۶ ماه و حداقل آن سه ماه خواهد بود.


پس از آنکه بحران بهداشتی جهان، اقتصاد چین یعنی خاستگاه کووید-۱۹ را در نیمه نخست سال تقریبا به طور کامل متوقف کرد، چندین کشور جهان از افزایش شمار موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا خبر دادند؛ اخباری که متعاقبا به اعمال محدودیت های مسافرتی گسترده و صدور فرمان در خانه بمانید منجر شد.


تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر در سرتاسر جهان در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده و بالغ بر ۴.۳ میلیون تن به این ویروس آلوده شده اند.


براساس اعلام بانک توسعه آسیایی، تدابیر اتخاذ شده در راستای تحدید شیوع کرونا می تواند برای آسیا ضرری معادل ۱.۷ تا ۲.۵ تریلیون دلار به بار آورده و این رقم برای چین ۱.۱ تا ۱.۶ تریلیون دلار گزارش شده است.


محدودیت‌های مسافرتی و قرنطینه سراسری نیز احتمالا موجب کاهش حجم تجارت جهانی مابین ۱.۷ تا ۲.۶ تریلیون دلار و بیکاری ۱۵۸ تا ۲۴۲ میلیون نفر خواهد شد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر