24 خرداد 1401 - 12:03

پرداخت وام ۵ میلیارد تومانی بدون وثیقه ملکی به تولیدکنندگان معتبر

معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک از پرداخت تسهیلات تا ۵ میلیارد تومان بدون وثیقه به واحدهای تولیدی خبر داد.
کد خبر : ۱۳۳۵۱۷
تسهیلات

به گزارش ایبِنا، محمدصادق محمدیاری در خصوص شرایط و ضوابط معرفی واحدهای تولیدی برای دریافت این تسهیلات گفت: ملک، محل اجرای طرح، سپرده بلند مدت، چک، سفته، اوراق مشارکت و سهام از انواع مختلف وثیقه است که برای واحدهای دارای وضع اعتباری مناسب آن هم براساس نمره اعتباری دریافتی از صندوق، نیاز به ارائه وثایق ملکی نخواهد بود.


وی افزود: واحدهایی که نمره اعتبارسنجی آن‌ها در گروه A (ریسک خیلی پایین) یا B (ریسک پایین) قرار می‌گیرد می‌توانند با ارائه چک و سفته با امضاء مدیران، از صندوق ضمانت‌نامه تا سقف ۵ میلیارد تومان دریافت کنند. به تعبیر ساده‌تر، نمره اعتباری متقاضیان؛ تعیین کننده میزان و نوع وثایقی است که برای دریافت ضمانت نامه از ایشان اخذ و برای معرفی به منظور دریافت تسهیلات لحاظ می‌شود. بر این اساس واحدهایی که در گروه C به بعد قرار می‌گیرند باید ترکیبی از وثایق مورد پذیرش را برای دریافت ضمانت‌نامه به صندوق ارائه کنند.


عضو هیئت مدیره و معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک درباره نحوه اعتبارسنجی متقاضیان گفت: مهم‌ترین شاخص‌ها در اعتبارسنجی، وضع بازار و تقاضا برای محصول، دارا بودن صورت‌های مالی حسابرسی شده، رتبه اعتباری دریافتی از موسسه اعتبارسنجی ایرانیان همچنین وضع فروش و سود حاصل از آن است از طرفی بدهی معوق متقاضی به بانک‌ها نیز در نتیجه اعتبارسنجی تاثیر گذار خواهد بود.


محمدیاری در خصوص فرآیند دریافت ضمانت نامه تا سقف ۵ میلیارد تومان و معرفی برای دریافت تسهیلات مربوطه تاکید کرد: متقاضیان دریافت ضمانت نامه و تسهیلات مزبور باید به چند نکته مهم برای ثبت و پیگیری درخواست خود توجه کنند. در ابتدا متقاضیان باید مطابق روال گذشته وارد سامانه صدور الکترونیکی ضمانت نامه به آدرس www.sif.ir شده و درخواست خود را در سامانه صدور ثبت کنند با این تفاوت که در بخش مربوط به بارگذاری مصوبه بانک، تصویر درخواست خود مبنی بر دریافت تسهیلات را درج نموده و همه مدارک و مستندات مربوطه را در این سامانه بارگذاری کنند. در مرحله بعد، درخواست ثبت شده، توسط کارشناسان صندوق و نمایندگان استانی بررسی می‌شود و چنانچه مشکلی وجود نداشته باشد، مراحل بعدی آن در صندوق طی می‌شود و در صورت وجود نقص و نیاز به تکمیل مدارک به متقاضی عودت داده می‌شود.


محمدیاری افزود: این تسهیلات فقط در قالب سرمایه در گردش و خرید ماشین آلات جدید برای توسعه فعالیت قابل پرداخت است که به واحدهای دارای پروانه بهره برداری تعلق می‌گیرد.


معاون مالی و اقتصادی صندوق در ادامه با تاکید بر اهمیت وضعیت اعتباری واحدها گفت: مهم‌ترین نکته در خصوص بهره مندی از این تسهیلات، نمره اعتباری واحدهای متقاضی است و این واحدها تنها زمانی از ارائه وثیقه ملکی مستثنی می‌شوند که گروه اعتباری آن‌ها بر اساس اعتبارسنجی انجام شده A یا B باشد.


وی اضافه کرد: اواخر سال گذشته از استان‌ها درخواست کردیم تا هر استان ۱۰ طرح دارای توجیه اقتصادی مناسب را در این راستا به صندوق معرفی کند که در حال حاضر ۲۲ استان واحدهای صنعتی مدنظر خود را به صندوق معرفی کرده‌اند و پرونده متقاضیان، توسط مدیریت اعتبارسنجی و صدور ضمانت نامه صندوق در حال بررسی است و سپس به بانک معرفی خواهد شد.

برچسب ها: وام بدون ضامن
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر