24 خرداد 1401 - 13:20
در گفتگو با ایبِنا مطرح شد؛

بخشنامه ارزی بانک مرکزی سرمایه‌ها را به سمت بورس هدایت می‌کند

کارشناس بازار سرمایه گفت: مجاز بودن صرافی‌ها به خرید ارز اسکناس صادرکنندگان به رشد و رونق بازار سهام و بهبود جذب نقدینگی سرگردان در بورس کمک خواهد کرد.
کد خبر : ۱۳۳۵۲۷
محمودی اصل

حسین محمودی‌اصل؛ کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره آثار مثبت تصمیم جدید بانک مرکزی برای عرضه ارزهای صادرکنندگان به شبکه صرافی ها اظهار داشت: موضوع مجاز بودن صرافی ها به خرید ارز اسکناس صادرکنندگان اتفاق خوبی است و نتایج بسیاری خوبی به همراه خواهد داشت. اول اینکه باعث تعادل در بازار ارز خواهد شد و دوم اینکه باعث کاهش فاصله ارز نیمایی و ارز بازار آزاد و رانت‌زدایی خواهد شد.


وی افزود: مساله بعدی این است که انگیزه صادرات بالا می‌رود زیرا قیمت ارز برای صادرکننده معقول‌تر می‌شود و برگشت ارز با سرعت بیشتری همراه خواهد بود. همچنین شاهد افزایش صادرات غیرنفتی خواهیم بود که به شدت اقتصاد کشورمان به این صادرات غیرنفتی نیاز دارد.


محمودی‌اصل یادآور شد: مساله بعدی این است که سود این شرکت ها و صادرکنندگان معقول‌تر می‌شود. این باعث می شود که بخش قابل توجهی از سهامداران از جمله سهامداران عدالت که حدود پنجاه میلیون نفر هستند و حتی صندوق‌های بازنشستگی که پرداخت حقوق کارکنان و بازنشستگان را دارند، به سود معقول دست یابند. در کنار این هم باعث می شود که سود معقول‌تری در بورس نصیب سهامداران خواهد شد که در نهایت منجر به جذب نقدینگی سرگردان در بورس می‌شود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر