29 شهريور 1401 - 14:00

تدارک بانک مرکزی برای ارائه ۴ خدمت نوین بانکی

مدیر اداره مهندسی نرم افزار بانک مرکزی جزئیات چهار خدمت پرکاربرد نوین بانکی را تشریح کرد.
کد خبر : ۱۴۱۵۱۲

به گزارش خبرنگار ایبِنا، حسن میرزاپور گفت: مطابق تبصره بند واو قانون سال ۱۴۰۱ دستگاه‌ها من جمله بانک مرکزی موظف است خدمات پرکاربرد خود را در پنجره واحد خدمات هوشمند دستگاه پیاده‌سازی کند.

وی افزود: در همین راستا و بر اساس تصمیمات بانک مرکزی مقرر شد چهار خدمت پرکاربرد شامل استعلام حساب افراد، استعلام تسهیلات اشخاص، استعلام چک‌های برگشتی، استعلام حساب‌های مسدود سازی در سامانه محچک در پنجره واحد خدمات هوشمند بانک مرکزی پیاده سازی شود.

میرزاپور ادامه داد: دو خدمت استعلام فهرست حساب افراد و استعلام تسهیلات اشخاص در قالب احراز هویت سطح ۲ اتفاق می‌افتد. همچنین دریافت لیست چک‌های برگشتی و لیست مبالغ مسدودی بابت این چک‌ها که در سامانه محچک پردازش می‌شود در قالب هویت سطح ۱ اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به خدمت اول که فهرست حساب‌های شخصی می‌باشد، اظهار داشت: کلیه حساب‌های شخص در شبکه بانکی به اسم خود شخص افتتاح شده می‌تواند در آن خدمت مشاهده کند.

مدیر اداره مهندسی نرم افزار بانک مرکزی اضافه کرد: فهرست تسهیلات و تعهدات شامل کلیه وام‌هایی است که فرد از وام‌های مختلف دریافت کرده است؛ هر چک برگشتی شخص از شبکه بانکی که بانک‌های مختلف بانک مرکزی این برگشتی را اعلام کرده باشند قابل استعلام و مشاهده است.

وی در خصوص خدمت چهارم توضح داد: این بخش از خدمت مربوط به مبالغ مسدود شده سامانه محچک است؛ در این سامانه بابت کسر موجودی چک برگشتی مبالغی از حساب‌های دیگر شخص در کلیه بانک‌های کشور مسدود می‌شود و افراد می‌توانند با مراجعه به خدمت شماره ۴ فهرست حساب‌هایی که مبالغ آن‌ها بابت سامانه محچک و چک برگشتی مسدود شده را مشاهده کنند.

ارسال‌ نظر
Muhammad Umair khawar
United States of America
۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۲
۰
من میخواہ کد فراگیر براے بانک حساب افتتاح ممنون
فیلم و پخش زنده
بیشتر
اینفوگرافیک
بیشتر