برنده جایزه نوبل اقتصاد: آمریکا در معرض یک بحران مالی واقعی است

داگلاس دایموند، اقتصاددان اشاره می‌کند که افزایش سریع‌تر از حد معمول نرخ بهره ممکن است برای از بین بردن احساس امنیت عمومی کافی باشد.
کد خبر : ۱۴۲۰۸۹

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبنا به نقل از المیادین،‌ داگلاس دایموند، اقتصاددان و یکی از برندگان جایزه نوبل اقتصاد امسال، هشدار داد که دو روند در حال حاضر به «سیستم مالی آمریکا» آسیب می‌رساند.

 

وی در بیانیه‌ای به وب‌سایت آمریکایی «اینسایدر» گفت که اگر فدرال رزرو آمریکا افزایش غیرمنتظره نرخ بهره را تصویب کند، این امر می‌تواند منجر به هرج‌ومرج در بازار و از بین رفتن اعتماد عمومی به این سیستم شود.

 

او افزود که سال‌ها نرخ بهره نزدیک به صفر، شرکت‌ها را در معرض هزینه‌های استقراض بالاتر قرار داده است.

 

داگلاس دایموند در سخنرانی خود خاطرنشان کرد که ترس خودساخته در بازار ممکن است در صورت تغییر غیرمنتظره در سیاست، دایره باطلی را در قلب آمریکایی ها ایجاد کند.

 

او گفت: «در بحبوحه تورم فزاینده و مبارزه شدید فدرال رزرو با افزایش قیمت‌ها، ممکن است رشد بی‌اعتمادی در بخش مالی زیاد لازم نباشد.»

 

وی ادامه داد: بحران‌ها طبیعتاً غیرقابل پیش‌بینی هستند و افزایش سریع‌تر از حد معمول نرخ بهره ممکن است برای از بین بردن احساس امنیت مردم کافی باشد و حداقل تا حدودی حوادث غیرمنتظره لازم است تا بحران مالی ایجاد شود.

 

نویسنده: اصغر علی کرمی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر