بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری برای طرح "خاورمیانه سبز"

ولیعهد عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور میزبان دفتر مرکزی طرح "خاورمیانه سبز" خواهد بود.
کد خبر : ۱۴۲۷۳۳

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبنا و به نقل از الجزیره، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور میزبان دفتر مرکزی طرح "خاورمیانه سبز" خواهد بود و ۲.۵ میلیارد دلار در حمایت از پروژه‌های این طرح و بودجه دبیرخانه کل آن برای ۱۰ سال آینده کمک خواهد کرد.


وی در سخنرانی خود در اجلاس "ابتکار خاورمیانه سبز ۲۰۲۲" در شرم الشیخ، همزمان با اجلاس آب و هوا در مصر، گفت که صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ از طریق رویکرد بازیافت چرخه کربن به پرهیز بیشتر از سوخت‌های کربنی برسد.


این پروژه قرار است یکی از اولین صندوق‌های مستقل در جهان و اولین صندوق در منطقه باشد که تا سال جاری به پرهیز کربن رسیده و در نتیجه تلاش‌های صندوق برای مقابله با چالش‌های آب و هوایی را تقویت کند.


ولیعهد عربستان سعودی گفت: ما به دنبال این هستیم که در سال ۲۰۳۰ انرژی‌های تجدیدپذیر را ۵۰ درصد مصرف کنیم.

ابتکار «خاورمیانه سبز» که توسط ولیعهد و نخست وزیر عربستان سعودی،  محمد بن سلمان، در اکتبر ۲۰۲۱ با مشارکت کشور‌های عضو شورای همکاری کشور‌های عربی خلیج فارس و خاورمیانه آغاز شد. به دنبال کاشت ۴۰ میلیارد درخت دیگر در منطقه و ۱۰ میلیارد درخت در عربستان سعودی است که آن را به بزرگترین برنامه احیای جنگل در جهان تبدیل می‌کند.

نویسنده: اصغر علی کرمی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر