02 آذر 1401 - 09:58
نماینده سابق مجلس در گفتگو با ایبِنا:

جوسازی رسانه‌های معاند از عوامل اصلی نوسانات ارزی/ صادرات غیرنفتی تقویت شود

نماینده سابق مجلس گفت: مردم نباید زمانی که نیاز به ارز ندارند اقدام به خرید کنند.
کد خبر : ۱۴۲۸۰۱

مهرداد لاهوتی، نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی درباره چرایی افزایش نرخ ارز به خبرنگار ایبِنا گفت: یک دلیل مهم افزایش نرخ ارز فضای روانی به وجود آمده این روز‌ها است. به این معنا، وقتی فضای ترسیم شده از کشور توسط شبکه‌های معاند ملتهب نشان داده می‌شود برقیمت ارز هم به طور طبیعی تاثیر می‌گذارد.


وی در ادامه اضافه کرد: دولت در فضای به وجود آمده باید مردم را متقاعد کند که این امر پایدار باقی نخواهد ماند، برای مثال پس از امضای برجام مردم فروشنده شدند و این مسئله دلیلی جز اطمینان بخشی به مردم از سوی دولت ندارد. علاوه براین باید بر صادرات غیر نفتی بیش از این تاکید شود تا تنها منبع ورود ارز نفت نباشد.


نماینده سابق مجلس دراین خصوص که بانک مرکزی برای مدیریت شرایط چه سیاستی باید در پیش بگیرد، اظهار داشت: هراندازه بانک مرکزی تعادل عرضه و تقاضا را مدیریت کند و این اطمینان برای مردم به وجود آید که مشکلی بابت دریافت ارز در زمان نیاز وجود نخواهد داشت، موثرتر خواهد بود.


این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته بازار ارز شرایط مطمئنی نداشته و سبب شده تا در قرارداد‌های اقتصادی بلاتکلیفی به وجود آید. علاوه براین نرخ کالا‌های اساسی به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ و خرید آن‌ها با ارز نیمایی هم افزایش یافت.

وی در قالب توصیه به مردم برای جلوگیری از نوسانات ارزی ابراز کرد: مردم در چنین شرایطی چنانچه نیاز به ارز ندارند، خرید نکنند. در واقع با این کار به خود کمک خواهند کرد و این کار فقط به دولت یاری نمی‌رساند. برخی از مردم کارت ملی خود را در اختیار فرد دیگری برای خرید ارز قرار می‌دهند، این گروه باید در نظر داشته باشند با این کار تنها منافع یک نفر را تامین می‌کنند و با انجام آن نه تنها سایرین بلکه خود آنان هم دچار آسیب خواهند شد، زیرا این کار به افزایش نرخ ارز کمک خواهد کرد و به دنبال آن قیمت تمام شده کالا‌ها افزایش پیدا می‌کند و به اقشار متوسط و ضعیف جامعه این افزایش قیمت تحمیل می‌شود.

ارسال‌ نظر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶
۰
با سلام
دقیقا همه از این جو سازی ها و خبر سازی رسانه های خارج نشین و دلال هامتضرر هستند به عنوان مثال از یک طرف گوشت هر روز گرانتر میشه و از طرف دیگه اونقدر دام زنده روی دست دامپرور میمونه که دولت مجبور به صادرات گوسفند میشه
فیلم و پخش زنده
بیشتر