26 آذر 1401 - 09:15
مشاور وزیر اقتصاد در گفتگو با ایبِنا:

هماهنگی سیاست‌های تجاری و ارزی گردش ارز را تسهیل می‌کند

فولادگر گفت: تفاهم‌نامه بین وزارت صمت و بانک مرکزی در حقیقت نوعی تسهیل در گردش ارز برای صادرکنندگان را به وجود می‌آورد.
کد خبر : ۱۴۴۱۸۵

حمیدرضا فولادگر، مشاور وزیر اقتصاد و نماینده سابق مجلس در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره تفاهم نامه بین وزارت صمت و بانک مرکزی گفت: شرایط ارزی که این روز‌ها با یک روند افزایشی در دو یا سه هفته اخیر همراه بوده، منطبق بر تراز ارزی کشور نیست. به این معنا؛ با مدیریت صحیح می‌توان قیمت ارز را حداقل بر همان موقعیت واقعی و متناسب با شرایط تراز ارزی کشور حفظ کرد.


وی در ادامه اظهار داشت: برخی معتقدند قیمت واقعی ارز کمتر ازعددی است که الان در بازار وجود دارد. گذشته از درستی یا نادرستی این اظهار نظر بخشی از قیمت ارز، انتظاری و از التهاب داخل بازار ناشی می‌شود که تحت تاثیر شرایط کشور قرار دارد و می‌توان آن را مدیریت کرد و اجازه نداد این روند ادامه پیدا کند. از جمله کار‌هایی که در همین رابطه می‌توان انجام داد، همین تفاهم نامه بین وزارت صمت و بانک مرکزی است که در حقیقت نوعی تسهیل در گردش ارز برای صادرکنندگان به وجود می‌آورد.


مشاور وزیر اقتصاد در این خصوص تاکید کرد: گردش ارز بانک مرکزی به طور خودکار جوابگوی تقاضا خواهد بود. چنانچه بتوان تقاضای ارزی برای واردکنندگان، تولیدکنندگان و نیاز‌های ارزی موردی مانند مسافران را  تامین کرد، بخشی از افزایش نرخ ارز و نوسانات حبابی و نوساناتی که بیشتر به التهاب بازار بستگی دارد، کنترل خواهد شد. 


نماینده سابق مجلس در این خصوص که با این نقشه راه فعالان اقتصادی آینده کاری خود را پیش بینی خواهند کرد، افزود: فعالان اقتصادی چنانچه بتوانند در کوتاه مدت یا میان مدت تجهیزات، مواد اولیه و... وارد کنند و آن را به بهره برداری برسانند و از طرف دیگر صادرکنندگان هم بتوانند محاسبات خود را به درستی انجام دهند، کمک کننده خواهد بود و با برنامه ریزی بهتری روبرو می‌شوند.


فولادگر در رابطه با بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز تصریح کرد: انجام این تسهیلات طبعا بسیار موثر واقع می شود و اگر در این مسیر از فعالان اقتصادی کمک گرفته شود و صاحب نظران اقتصادی به میدان آیند و دولت را یاری دهند، بسیار تعیین کننده خواهد بود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر