29 آذر 1401 - 18:46

بانک مرکزی برای کاهش حباب بازار ارز و سکه چه کرد؟

بانک مرکزی در هفته‌های اخیر اقدامات مختلفی برای مقابله با حبابی شدن بازار‌های سکه و ارز انجام داده است.
کد خبر : ۱۴۴۴۷۸

به گزارش ایبِنا، در هفته‌های اخیر، بازار ارز و سکه دچار نوسان شد و قیمت‌ها در این دو بازار رو به افزایش گذاشت. با تداوم روند صعودی قیمت ارز و سکه، قیمت‌ها در این دو بازار وارد فاز حبابی شدند.

 

بر همین اساس بانک مرکزی به منظور جلوگیری از تشدید این حباب سیاست‌هایی را در دستور کار قرار داد. مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی برای جلوگیری از رشد و نیز کاهش حباب قیمتی در بازار‌های سکه و ارز به شرح زیر بوده است:

۱ ـ عرضه سکه طرح جدید در نماد سکه طرح جدید رفاه از محل منابع بانک مرکزی به منظور کاهش حباب سکه. طبق پیگیری از بانک مرکزی تا کنون حدود ۵۰ هزار سکه در این طرح به مردم عرضه شده است.

۲ ـ انتشار اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالا تحت نماد سلف تمام سکه مرکزی (سکه مرکزی) به منظور مدیریت تقاضا در بازار طلا و سکه

در این طرح، هر ۱۰۰ ورقه گواهی سکه بانک مرکزی (معادل یک سکه طلای تمام بهار آزادی طرح جدید) به قیمت ۱۵ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان به متقاضیان فروخته شد. این اوراق معاف از مالیات بوده و با سررسید ۶ ماهه، در بورس منتشر شد. قیمت تسویه اوراق سکه بهار آزادی، قیمت روز سکه و معاملات ثانویه آن در بورس امکان پذیر است. طبق اطلاعات بانک مرکزی تا کنون حدود ۱۲۰ هزار سکه در این طرح عرضه شده است.

۳ ـ انتشار اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی از تاریخ ۲۵‏/۰۸‏/۱۴۰۱ با سررسید سه‌ماهه به منظور مدیریت بازار ارز و جلوگیری از هدایت نقدینگی از بانک‌ها به سمت بازار غیررسمی.

سررسید این اوراق سه‌ماهه بوده و حداقل و حداکثر میزان خرید اوراق توسط هر شخص حقیقی ایرانی بالاتر از ۱۸ سال، به ترتیب معادل ریالی ۱۰۰۰ دلار و ۴۰۰۰ دلار تعیین شد. طبق استعلام از بانک مرکزی، در این طرح تا کنون حدود ۱.۴۰۰.۰۰۰ دلار توسط مردم اوراق گواهی ارزی خریداری شده است.

اجرای اقدامات فوق نشان می‌دهد بانک مرکزی در هفته‌های اخیر برای جلوگیری از رشد حباب در بازار‌های سکه و ارز، سیاست‌های مختلفی اجرا کرده است. بررسی این سیاست‌ها و مقایسه آن با سیاست‌های اجرا شده در دوره‌های گذشته نشان می‌دهد بانک مرکزی همچنین از اجرای خطا‌های دوره‌های گذشته نظیر حراج گسترده و بسیار زیر قیمت دارایی‌های ارز و طلای بانک مرکزی خودداری کرده و در قامت یک بازارساز آگاه اقدام به مدیریت هیجانات بازار کرده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر