کمبود فضای ذخیره اسکناس‌های پزو در آرژانتین

با نزدیک شدن تورم آرژانتین به مرز ۱۰۰ درصد، ارزش پزو به سرعت در حال کاهش است.
کد خبر : ۱۴۵۹۴۱

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، به گزارش منابعی در صنعت بانکداری، بانک‌های آرژانتین از کمبود فضا برای ذخیره اسکناس‌های پول ملی که به سرعت کاهش می‌یابند، رنج می‌برند. بر اساس این گزارش، بانک گالیسیا و واحد محلی بانک سانتاندر اسپانیا مجبور به راه اندازی خزانه‌های اضافی برای ذخیره اسکناس‌های پزو شده اند. در سال گذشته بانک گالیسیا هشت صندوق ذخیره نقدی را به دو انباری که از سال ۲۰۱۹ در اختیار داشت اضافه کرده و طبق گزارش‌ها قصد دارد در ماه‌های آینده دو صندوق دیگر را راه اندازی کند.

آرژانتین که پس از برزیل دومین اقتصاد بزرگ در آمریکای جنوبی را دارد، چندین دهه است که گرفتار بی ثباتی اقتصادی بوده، اما وضعیت در سال‌های اخیر بدتر شده است. این کشور بار دیگر در سال ۲۰۲۰ بدهی خود را نپرداخت و مجبور شد برای محافظت از پول خود به کنترل سرمایه متوسل شود. تورم در حال حاضر به ۱۰۰ درصد نزدیک شده، در حالی که بوینس آیرس نیز تقریباً ۴۰ میلیارد دلار به صندوق بین المللی پول بدهکار است.

در حال حاضر بزرگ‌ترین اسکناس آرژانتین، ۱۰۰۰ پزویی در مبادلات رسمی حدود ۵.۴۰ دلار ارزش دارد، اما در هفته گذشته با نرخ غیررسمی ارز به سختی به ۲.۶۵ دلار رسید. با وجود افزایش قیمت ها، آرژانتینی‌ها مجبور شده اند صد‌ها اسکناس را برای پرداخت هزینه‌های خرید معمولی حمل کنند و به دلیل نیاز به استفاده از تعداد بیشتر اسکناس، تراکنش‌ها بسیار دشوار شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، از سال ۲۰۱۹، مقدار پول در گردش عمومی ایالت آمریکای جنوبی از ۸۹۵ میلیارد به ۳.۸ تریلیون پزو افزایش یافته است. بانک‌ها و گروه‌های تجاری این کشور سال‌هاست که از این رگولاتور خواسته‌اند تا اسکناس‌های با ارزش بیشتری را چاپ کند و می‌گویند این کار سیستم را برای بانک‌ها، مشاغل و شهروندان کارآمدتر می‌کند. فابیان کاستیلو، رئیس فدراسیون بازرگانی و صنعت بوئنوس آیرس در بیانیه‌ای در اوایل ماه جاری گفت: حمل، جمع آوری و برداشت اسکناس‌های بیشتر هر بار باعث ایجاد شرایط ناامن‌تر از ایجاد عوارض و هزینه‌ها می‌شود.

ماریو گرینمن، رئیس اتاق بازرگانی و خدمات آرژانتین، همچنین تاکید کرد که باید حداقل ۵ هزار اسکناس پزو وجود داشته باشد. از زمان ظهور خود در ماه نوامبر ۲۰۱۷، ۱۰۰۰ پزو تقریباً ۱۰۰ درصد از قدرت خرید خود را از دست داده است. در سال ۲۰۱۷ تقریبا نیمی از سبد پایه را پوشش می‌داد و امروز به ۶ درصد نمی‌رسد. امروز برای رفتن به سوپرمارکت باید یک کیسه اسکناس همراه داشته باشید که از نظر لجستیکی این یک فاجعه است. با این حال، بانک مرکزی هفته گذشته اعلام کرد که انتظار نمی‌رود درباره اسکناس‌های با ارزش بیشتر اعلام شود و از اظهارنظر درباره درخواست‌ها برای آن‌ها خودداری کرد.

برچسب ها: پزو آرژانتین تورم
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر