05 اسفند 1401 - 21:28
گزارش ایبِنا از بازی روانی کانال‌های تلگرامی با بازار ارز؛

قیمت‌سازی صوری برای دلار در روز تعطیل

قیمت‌سازی صوری برای دلار در روز تعطیل
در حالی که تمامی بازارهای کشور روز جمعه در تعطیلی کامل به سر می‌برند، برخی کانالهای تلگرامی به دنبال نرخ سازی برای دلار هستند.
کد خبر : ۱۴۷۱۸۶

به گزارش خبرنگار ایبِنا، انتشار این خبر در حالی است که امروز تمامی بازارهای کشور تعطیل بوده و هیچ بازاری برای معامله ارز وجود ندارد که بتوان از قیمت‌های آن، نرخ واقعی بازار را بدست آورد. با این حال کانال‌های بدون هویت در فضای مجازی هر لحظه مشغول قیمت‌سازی برای دلار هستند؛ موضوعی که نشان می‌دهد قیمت‌های اعلامی در این کانال‌ها به هیچ عنوان برآمده از واقعیت‌های بازار نیست.

 

قیمت‌سازی برای دلار حتی در ساعات نیمه شب

اعلام قیمت دلار در روز تعطیلی بازارها البته تنها سند اثبات دروغ بودن قیمت‌های اعلامی کانال‌های مجازی نیست. اعلام پیشاپیش قیمت ارز در ساعات و روزهای آینده، اعلام قیمت در ساعاتی از نیمه شب که نه تنها بازارهای ایران، بلکه بازارهای دیگر کشورها نیز به عنوان بازارهای برون مرزی ارز در تعطیلی کامل به سر می‌برند از دیگر شواهد دروغین بودن قیمت‌های اعلامی این کانال‌هاست. 

با این حال بخشی از جامعه تحت تاثیر قیمت‌های اعلامی این کانال‌ها و همچنین پیش بینی‌های فضایی آنها از نرخ ارز در آینده نزدیک اقدام به سرمایه گذاری پرخطر در ارز می‌کنند.

 

نگاهی به قیمت‌های اعلامی در این کانال‌های بی‌هویت نشان می‌دهد قیمت‌های این کانال‌ها همواره با اختلاف محسوسی بالاتر از نرخ بازار رسمی است. با توجه به سهولت کسب اطلاع از قیمت‌های بازار رسمی در مرکز مبادله ارز و طلا، اعلام قیمت‌های بالاتر در کانال‌های بی‌هویت مجازی به وضوح از انگیزه التهاب آفرینی این کانال‌ها خبر می‌دهد.

 

برخورد ضابطان قضایی با سه گروه از فعالان ارزی اتاق‌های معاملاتی فردایی

 

رئیس کل دادگستری استان تهران چندی پیش از برخورد ضابطان قضایی با سه گروه از فعالان ارزی تحت عنوان اخلال گران بازار ارز خبر داد.

.

وزارت اطلاعات نیز چندی پیش همزمان با افزایش اقدامات سودجویانه برخی شبکه‌های دلالی در افزایش کاذب تقاضا در بازار ارز و ایجاد جو ملتهب اقتصادی در اطلاعیه ای اعلام کرد: سربازان گمنام امام زمان (عج) با اقدامات اطلاعاتی خود ضمن شناسایی فعالان غیرمجاز بازار ارز، حساب بانکی بیش از ۲۳۰۰ نفر از این افراد را مسدود و پیگیری قضایی اعمال مجرمانه آنها را در دستور کار قرار داده اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، این افراد برخلاف مقررات و ضوابط اعلامی، اقدام به خرید و فروش غیرمجاز ارز در بازار غیررسمی و یا معاملات فردایی نموده و از این طریق موجب اخلال در نظام ارزی کشور شده‌اند.

برچسب ها: بازار ارز دلار
ارسال‌ نظر
نشاط
Iran (Islamic Republic of)
۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹
۰
خب این نظارت و پیگیری همیشگی تا ثبات کامل ارز رو می طلبه نه مقطعی
محمدحبیبی مهندس
Iran (Islamic Republic of)
۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۰
۰
دلاررنگ60هزارتومان رانمیبیندخودمردم باخریددلارجیب خودشان راخالی میکنندبانک مرکزی مقصرنیست خودمردم تقاضای دلارمیکنند
Nima
Iran (Islamic Republic of)
۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۴
۰
کانال های تلگرام رو ول کنین سایت‌های ارز دیجیتال دارن نرخ دلار(تتر) رو بالا میبرن چرا هیشکی هواسش به این‌ها نیسسسس!!!
شریف
Iran (Islamic Republic of)
۰۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۳
۰
چه طوره که شبکه های اینستاوواتساپ و... فیلتروبه نوعی قلع وقمع شدن امابرخی شبکه های اجتماعی وتلگرامی و... هنوزبه ملتهب کردن وبرهم زدن وآشوبگری دربازاردلاروخودروو.. مشغولند؟چرانهادهای امنیتی واطلاعاتی بساط شوم دلالان وزالوهای بازاری واقتصادی رابرای همیشه برنمی چینن؟؟ مماشات تاکِی؟...
فیلم و پخش زنده
بیشتر