11 آبان 1402 - 12:12
در گفت‌وگو با ایبِنا مطرح شد؛

یک سوم تجارت ایران با بریکس است/ عبور از نظام تک قطبی با محوریت آمریکا

سهم بریکس از صادرات ایران در سال ۱۴۰۱ به میزان ۳۳.۸ درصد بوده که به عبارتی یک سوم تجارت ایران با گروه بریکس است.
کد خبر : ۱۵۴۴۵۵

یحیی لطفی‌نیا؛ کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا؛ با اشاره به عضویت ایران در بریکس، اظهار کرد: آمریکا همراه با کشور‌های غربی در زمان خروج از برجام فشار‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی به ایران وارد کردند، به همین دلیل نیز تمرکز ایران به سمت کشور‌های شرق و نوظهور رفت که بر خلاف جریان سرمایه داری و نظام تک‌قطبی جهان عمل می‌کردند.

 

وی با تاکید براینکه ارتباط با کشور‌های شرق، همسایه و منطقه برای خنثی‌سازی تحریم‌ها مورد توجه دولت سیزدهم قرار گرفت، تصریح کرد: رویکرد اصلی دولت سیزدهم در چارچوب خنثی سازی تحریم‌ها و تجارت بین‌الملل با عضویت در مجموعه کشور‌های اوراسیا آغاز شد و بعد از آن بود که عضویت دائم در پیمان شانگهای و بریکس مورد توجه قرار گرفت.


لطفی‌نیا با اشاره به این موضوع که سهم بریکس از صادرات ایران در سال ۱۴۰۱ به میزان ۳۳.۸ درصد بوده است، تاکید کرد: سهم بالای صادرات ایران به بریکس مربوط به چین، هند و روسیه بعد از جنگ با اوکراین است که واردات به این گروه ارزش ۲۰ میلیارد دلاری دارد.

 

وی با بیان اینکه یک سوم تجارت خارجی ایران با بریکس است، بیان کرد: دعوت از ایران برای عضویت دائم می‌تواند به پیوند روابط اقتصادی ایران با کشور‌های عضو کمک کند چرا که این پیوند با توجه به جایگاه سنتی ایران در تامین انرژی برای اقتصاد‌های رو به رشد و موقعیت جغرافیایی برای کریدور‌های شرق به غرب و شمال به جنوب دارای اهمیت است.


لطفی‌نیا تاکید کرد: برخی از رویکرد‌های بریکس با اهداف و برنامه‌های دولت مشترک است که شامل عبور از نظام تک قطبی با محوریت آمریکا، ایجاد نظم نوین جهانی با محوریت آسیا و کشور‌های نوظهور و همچنین موضوع دلار زدایی، استفاده از ارز‌های ملی در تجارت و احترام متقابل به حقوق دیگر کشورها می‌شود.

 

جایگاه ویژه کشور‌های بریکس در اقتصاد بین الملل

 

وی افزود:  در سال ۲۰۲۲ پنج کشور بریکس حدود ۲۴ درصد از تولید جهان را به خود اختصاص دادند و اعضای این گروه جمعیت ۴۱ درصدی در جهان را تشکیل می‌دهند. این گروه همچنین سهم ۱۸ درصدی از صادرات و ۱۶ درصد از واردات  دنیا را به خود اختصاص می‌دهند.  رشد اقتصادی بالا کشورهای بریکس در سال‌های اخیر باعث ایجاد جایگاه ویژه‌ای این گروه در اقتصاد بین الملل شده است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: روند رشد اقتصاد در دنیا همگرایی بالایی با رشد با این کشور‌ها دارد، برهمین اساس تحولات اقتصادی در دنیا همسو با تحولات این کشور‌هاست. نقش اثرگذار بریکس، کشور‌های غربی را نگران می‌کند به نحوی که طبق تحقیقات  در ۵۰ سال آینده رشد اقتصاد برزیل حدود ۳.۶ درصد پیش بینی شده که با این روند رشد، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۷ اقتصا برزیل از اقتصاد ایتالیا و در سال ۲۰۳۲ از اقتصاد فرانسه و ۲۰۳۸ از اقتصاد آلمان پیشی بگیرد این موضوع در ارتباط با کشور‌های دیگر نیز مطرح است به طوری که پیش بینی می‌شود اقتصاد چین در سال ۲۰۴۱ از بزرگترین اقتصاد دنیا یعنی آمریکا پیشی بگیرد.

 

نقش پر رنگ بریکس در آینده اقتصاد جهان 


 
وی افزود: انتظار می‌رود روسیه تا سال ۲۰۳۹ در بین ۵ اقتصاد برتر جهان قرار بگیرد؛ بنابراین گروه بریکس در آینده اقتصاد جهانی نقش پررنگی دارد. این گروه  به دنبال طراحی و باز طراحی سازمان‌ها جهانی است. مثلا بانک توسعه نوین که توسط  بریکس مدیریت می‌شود به عنوان جایگزینی برای بانک جهانی و صندوق بین المللی پول است و از دلایل علاقه‌مندی کشور‌ها به عضویت در بریکس استفاده از ظرفیت نهادسازی این سازمان است.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی در رابطه با مزایای عضویت ایران در بریکس نیز گفت که استفاده از تهاتر و ارز‌های ملی، اصلاح زیرساخت‌های ترانزیتی، رفع چالش‌های مربوط به ترانزیت شمال و جنوب و شرق و غرب از جمله مزایای عضویت ایران  در بریکس است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر