واکنش بانک مرکزی شیلی به تضعیف شدید پول ملی

بانک مرکزی شیلی قرارگرفتن پِزو در میان ضعیف‌ترین ارز‌های جهان در هفته اخیر را بسیار مهم تلقی کرد.
کد خبر : ۱۵۶۲۴۰

به گزارش خبرنگار ایبنا و به نقل از بلومبرگ؛ بانک مرکزی شیلی در پاسخی به ایمیل بلومبرگ گفت: چشم انداز جهانی با وجود نااطمینانی‌های بسیار، پیچیده شده است. بازار‌های مالی جهان به عواملی از جمله انقباض شدید پولی در اقتصاد‌های پیشرفته و تنش‌های ژئوپلیتیکی در آسیای جنوب غربی واکنش نشان داده‌اند که باعث محدودتر شدن شرایط مالی در سراسر جهان شده است. بازار‌های شیلی نیز استثنا نبوده و با وجود افزایش نرخ‌های بهره بلندمدت، پزو شیلی تضعیف شدیدی را تجربه کرده است.


این بانک نوشت: پزو تضعیف شدیدی را تجربه کرده، درحالی که نرخ بهره بلندمدت افزایش یافته است. بررسی اثرات اقتصادی کاهش ارزش پول ملی همراه با افزایش قیمت در کالا‌هایی همچون نفت در قالب نحوه تنظیم سیاست‌های پولی، در دستور کار قرار گرفته است. سیاستگذاران در حال پیش‌بینی اثرات تورمی عناصر ذکر شده هستند و اقدامات مناسب را جهت میل کردن تورم به هدف خود ترتیب خواهند داد.

 

در سه ماه گذشته، پزو شیلی ۱۳ درصد افت ارزش پیدا کرده که پس از آرژانتین بیشترین تضعیف ارز‌های خارجی را به خود اختصاص داده است. تضعیف پول ملی شیلی زمانی آغاز شد که بانک مرکزی این کشور کاهش نرخ‌های بهره هدف را شروع کرد. این روند در پی انقباض شدید پولی دلار و نگرانی‌های ناشی از آمار اقتصادی چین این روند تشدید شد.

 

تضعیف بی‌سابقه پول ملی شیلی در ماه های اخیر

واکنش بانک مرکزی شیلی به تضعیف شدید پزو

 

بانک مرکزی شیلی عنوان کرد: ناترازی‌های اقتصاد این کشور برطرف شده و صعود تورم کاهش پیدا کرده است.

 

این بانک نرخ‌های بهره هدف را ۱۷۵ واحد (معادل ۰.۱۷۵ درصد) کاهش داد و به ۹.۵ درصد رساند، همچنین سیگنال ادامه کاهش نرخ بهره‌ها را نیز صادر کرد.

 

گفته می شود تصمیم بعدی بانک مرکزی در تاریخ ۲۶ اکتبر اتخاذ  خواهد شد. 

 

بنا بر این گزارش، تورم سالانه پس از رسیدن به بیشترین تورم ۳۰ سال گذشته و نرخ ۱۴.۱ درصد، رو به کاهش رفت و اکنون به تورم ۵.۱ درصدی رسیده. این در حالی است که نرخ تورم هدف بانک مرکزی ۳ درصد بوده است.

 

از سوی دیگر «ماریو مارسل» وزیر دارایی شیلی در مصاحبه‌ای کاهش ارزش پزو را کم اهمیت جلوه داد و گفت: بعید است که ضعف کوتاه مدت نرخ ارز، برنامه‌های بانک مرکزی را برای کاهش نرخ هدف منحرف کند.

 

پزو در روز سه‌شنبه، پایین‌ترین حد خود در سال گذشته را در قیمت ۹۵۳.۴ پزو به ازای هر دلار تجربه کرد و با ارزش ۹۳۷.۶۷ پزو برای هر دلار، روز معاملاتی پایان یافت. البته در نظر سنجی ماه اکتبر بانک مرکزی، نشانه‌هایی از انتظار تقویت پزو وجود دارد. پیش‌بینی نشان می‌دهد ارزش پزو تا دو ماه دیگر، به ۹۰۰ دلار و تا ۱۱ ماه دیگر، به کانال ۸۵۰ دلار وارد شود.

 

در ماه ژوئن، بانک مرکزی شیلی اعلام کرد قصد دارد ذخایر ارز خارجی خود را ۲۵ درصد افزایش دهد و با خرید روزانه ۴۰ میلیون دلار، به میزان ۱۰ میلیارد دلار به خزانه اضافه کند. مطمئنا این اقدام بانک مرکزی بر ارزش پزو بی‌اثر نبوده است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر