افزایش ۵درصدی شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه قبل

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به پایش حقیقی اقتصاد ایران در حوزه صنعت و معدن، در شهریور امسال پرداخت.
کد خبر : ۱۵۶۳۱۹

به گزارش ایبنا به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان « پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در شهریورماه سال ۱۴۰۲بخش صنعت و معدن » بیان کرده است که تحلیل تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه‌های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل‌های خُرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص تولید بخش صنعت به‌دلیل تأثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش‌های دیگر اقتصاد، به‌عنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گزارش با اشاره محاسبه شاخص تولید، فروش و قیمت شرکت‌های بورسی به‌صورت ماهانه در مرکز پژوهش‌های مجلس، بیان می‌کند که اهمیت این شاخص به‌روز، برای اقتصاد ایران که تحولات زیادی دارد بیشتر خواهد بود، زیرا بازخورد شوک‌های وارده به اقتصاد ایران و واکنش‌های سیاست‌گذاران باید در تواتر کمتر از فصل مورد رصد قرار گیرد؛ این در حالی است که آمار رسمی بخش حقیقی به‌صورت فصلی و با تأخیر ارائه می‌شود.

در این گزارش با بیان اینکه طی شهریورماه سال ۱۴۰۲، شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۳.۸ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۵ درصدی مواجه شده، آمده است که در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، از بین ۱۵ رشته‌فعالیت صنعتی بورسی ۷ رشته‌فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۸ رشته‌فعالیت کاهش در شاخص تولید را تجربه کرده‌اند.

این گزارش مطرح کرده است که رشته‌فعالیت‌های «سیمان»، «تجهیزات برقی» و «دارو» بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید و رشته‌فعالیت‌های «محصولات فلزی به‌جز ماشین‌آلات و تجهیزات»، «خودرو و قطعات» و «چوب و کاغذ» بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته‌اند.

در این گزارش بیان شده‌است که طی شهریورماه سال ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل، رشته‌فعالیت‌های «لاستیک و پلاستیک»، «تجهیزات برقی» و «فلزات پایه» بیشترین سهم را در افزایش در شاخص تولید و رشته‌فعالیت‌های «محصولات فلزی به‌جز ماشین‌آلات و تجهیزات»، «دارو» و «شیمیایی (به‌جز دارو)» بیشترین سهم را در کاهش در شاخص تولید داشته‌اند. شاخص تولید شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۱۵.۹ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۶.۷ درصدی مواجه شده‌است.

این گزارش مطرح می‌کند که طی شهریورماه سال ۱۴۰۲، شاخص فروش شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۱۰.۶ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۸.۱ درصدی مواجه شده‌است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶ رشته‌فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۹ رشته‌فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته‌اند.

در ادامه این گزارش بیان می‌شود که رشته‌فعالیت‌های «تجهیزات برقی»، «کاشی و سرامیک» و «دارو» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته‌فعالیت‌های «لاستیک و پلاستیک»، «خودرو و قطعات» و «شیمیایی به‌جز دارو» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته‌اند. همچنین در این ماه نسبت به ماه قبل، رشته‌فعالیت‌های «خودرو و قطعات»، «سایر کانی غیرفلزی» و «تجهیزات برقی» بیشترین سهم را در افزایش در شاخص فروش و رشته‌فعالیت‌های «شیمیایی به‌جز دارو»، «محصولات فلزی به‌جز ماشین‌آلات و تجهیزات» و «چوب و کاغذ» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش ثبت کرده‌اند.

در این گزارش با اشاره به اینکه شاخص فروش شرکت‌های معدنی بورسی هم نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۲۶.۶ درصدی و نسبت به ماه قبل با کاهش ۰.۳ درصدی مواجه شده، آمده است که در شهریورماه سال ۱۴۰۲ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی رشد مثبت ۲.۱ درصدی را ثبت کرده است، همچنین رشد نقطه‌به‌نقطه با افزایش ۴.۱ واحد درصدی نسبت به ماه قبل، به ۲۴.۹ درصد رسیده است. گفتنی است میانگین سالیانه شاخص قیمت نیز در شهریورماه سال ۱۴۰۲ روند نزولی یک سال اخیر خود را ادامه‌داد و با ۱.۴ واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل، میزان ۲۷.۷ درصد افزایش را نشان‌می‌دهد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر