یک مقام ارشد وزارت صنعت و تجارت روسیه اعلام کرد؛

برنامه روسیه برای ایجاد خوشه‌های صنعتی در ایران و هند

برنامه روسیه برای ایجاد خوشه‌های صنعتی در ایران و هند
روسیه در حال بررسی امکان ایجاد خوشه‌های صنعتی در ایران و هند و فراهم کردن شرایط ورود سرمایه گذاران روسی به بازار این کشورهاست.
کد خبر : ۱۵۸۰۱۳

به گزارش ایبنا، رومن چکوشوف، رئیس اداره همکاری‌های بین المللی و صدور مجوز تجارت خارجی در وزارت صنعت و تجارت روسیه در گفتگو با خبرگزاری تاس اعلام کرد که این کشور در حال بررسی امکان ایجاد خوشه‌های صنعتی در ایران و هند و فراهم کردن شرایط برای ورود سرمایه گذاران روسی به بازار این کشورهاست.

وی پس از یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: مسلماً هم ایران و هم هند کشور‌هایی هستند که ما آن‌ها را برای ایجاد نوعی خوشه صنعتی در نظر داریم.

این مقام افزود: من به آن منطقه صنعتی روسیه نمی‌گویم چرا که وظیفه ما جذب شرکای هندی و شاید حتی شرکایی از دیگر کشور‌ها برای ایجاید یک زنجیره تولید است.

 

کنستانتین کیم، رئیس مرکز تجارت خارجی در وزارت صنعت و تجارت روسیه نیز به نوبه خود گفت که می‌توان سه نکته اصلی را برای کمک به کسب و کار‌ها از نقطه نظر عملی در نظر گرفت.

وی گفت: اولین مورد جستجوی تامین کنندگان است. دوم کمک (به شرکت‌ها) به لحاظ لجستیک و سومین نکته کمک به تسویه حساب و پرداخت در شرایط فعلی است.

این مقام روسی در ادامه افزود که وزارت صنعت و تجارت روسیه در سال گذشته میلادی از ۱۲۵ نهاد و در طول ۱۰ ماه در سال جاری از بیش از ۶۰۰ نهاد حمایت کرده است.

بر اساس تعریف سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، خوشه صنعتی مجموعه‌ای از واحد‌های کسب‌وکار است که در یک منطقه جغرافیایی مشخص و با یک گرایش صنعتی مشترک متمرکز شده‌اند و با همکاری و تکمیل فعالیت‌های یکدیگر به تولید و عرضه کالا‌ها و خدمات می‌پردازند و همچنین دارای چالش‌ها و فرصت‌های مشترک هستند.

خوشه‌های صنعتی می‌توانند موتور محرک اقتصاد ملی و منطقه‌ای باشند؛ چراکه درنتیجه توسعه این خوشه‌ها، بنگاه‌های درون خوشه با بازدهی بیشتر و استفاده تخصصی‌تر از امکانات موجود کار می‌کنند و بازه زمانی واکنش آن‌ها نسبت به بازار بسیار کمتر از حالتی است که به‌صورت انفرادی کار می‌کنند. ایجاد و توسعه خوشه صنعتی مزایای متعددی برای بنگاه‌ها در پی دارد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر