14 بهمن 1402 - 14:29

جزئیات ورود ۱۰.۶ میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور در دولت سیزدهم

معاون وزیر اقتصاد گفت: در دولت سیزدهم به سمت کشورهای همسو و هم راستا رفتیم که باعث افزایش سرمایه گذاری در این دوره شد.
کد خبر : ۱۶۰۰۳۴

به گزارش ایبنا، علی فکری معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: از ابتدای شهریور ۱۴۰۰ تا پایان دی ماه امسال ۵۷۸ طرح سرمایه گذاری خارجی به صورت اجرایی در آمده است که حجم کلی این سرمایه‌ها ۱۰ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار است.

 

معاون وزیر اقتصاد همچنین درباره بیشترین بخش‌های جذاب برای سرمایه گذاران خارجی هم بیان کرد: سرمایه گذاری خارجی در ایران این در بخش‌های مختلف بوده، که بالاترین میزان جذب سرمایه در بخش نفت و گاز بوده که با ۵ سرمایه گذاری و عدد حدود حدود ۴ میلیارد ۸۰۰ میلیون دلار صورت گرفته است.

 

به گفته فکری صنعت، بخش دیگر جاذبه سرمایه گذاری خارجی در ایران بوده که به دلیل طرح‌های بزرگ و جذاب توانسته سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

 

معاون وزیر اقتصاد همچنین در خصوص کشور‌هایی که بیشترین سرمایه را وارد ایران کرده اند نیز اظهار کرد: کشور‌هایی که در ایران و در این بازه زمانی یعنی دو سال برای دولت سیزدهم سرمایه وارد ایران کرده‌اند، ابتدا روسیه به عنوان بزرگترین سرمایه گذار با ۳۱ درصد سرمایه‌گذاری بوده و سپس امارات و چین را می‌توان عنوان کرد.

 

وی همچنین تاکید کرد: بخش بعدی که حدود ۱۰ درصد سرمایه وارد ایران کرده اند ایرانی‌های مقیم خارج از کشور بوده‌اند و در نهایت پاکستان و هندوستان در رتبه‌های بعدی هستند. وی افزود: یکی از دلایل مهم ورود این حجم سرمایه به ایران ابتدا تغییر رویه در دولت بوده است. ما در گذشته همواره اعلام می‌کردیم که برای ورود سرمایه به ایران باید به سمت کشور‌های همسایه، همسو و قدرت‌های نوظهور مانند چین و روسیه گام برداریم.

 

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های فنی ایران اضافه کرد: یکی از دلایل افزایش حجم سرمایه گذاری در ایران تضمین بازگشت سود و اصل سرمایه به سرمایه گذار است؛ در عین حال ما شرایطی را فراهم می‌کنیم که سرمایه گذار خارجی از همه فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران در راستای منافع و اهداف سرمایه گذاری خود استفاده کند.

 

فکری ابراز کرد: ما در دولت سیزدهم منتظر کشور‌هایی که باید ابتدا موانع سیاسی خود را برای ورود سرمایه خود به ایران حل می‌کردند، نماندیم و به سمت کشور‌های همسو و هم راستا رفتیم و این یکی از دلایل مهم افزایش سرمایه گذاری در این دوره بوده است.

 

وی عنوان کرد:  از ابتدای امسال با دستور رئیس جمهور تصمیم گرفته شد تسهیلاتی برای رفع موانع سرمایه گذاران در نظر گرفته شود. بر این اساس اول خرید به قیمت ترجیحی از آن‌ها بوده است تا بتوانیم جاذبه خوبی برای ورودشان به ایران فراهم کنیم. دوم اینکه البته در قانون هم ذکر شده، شرایط سرمایه گذار خارجی باید با سرمایه گذار داخلی برابر باشد که البته ما به دنبال ایجاد شرایط بهتر برای سرمایه گذار خارجی هستیم.   هدف سرمایه گذار از ورود به ایران فقط بازار داخلی ایران نیست بلکه بازار کل منطقه را در نظر دارد از این جهت ما به دنبال رفع موانع صادراتی برای آن‌ها نیز هستیم.

 

منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر