15 بهمن 1402 - 14:14

انعقاد ۲۱۲ همت قرارداد طرح جهش تولید مسکن

شبکه بانکی به منظور تامین مالی طرح جهش تولید مسکن تا پایان دی ماه امسال ۲۱۲.۷ همت قرارداد اعطای تسهیلات با متقاضیان منعقد کرد.
کد خبر : ۱۶۰۰۸۷

به گزارش ایبنا؛ به منظور تامین مالی طرح جهش تولید مسکن شبکه بانکی تا پایان دی ماه سال جاری ۲۱۲.۷ همت قرارداد اعطای تسهیلات با متقاضیان منعقد کرده است همچنین طی این مدت مبلغ ۲۱.۶ همت نیز در قالب تسهیلات ودیعه مسکن به ۳۵۵ هزار و ۲۶۲ متقاضی پرداخت شد.

 

پس از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن مصوب مجلس شورای اسلامی در شهریور ماه سال ۱۴۰۰، سقف فردی و سهمیه بانکی تسهیلات موضوع قانون مزبور برای سال اول اجرای قانون به مبلغ کلی ۳، ۶۰۰ هزار میلیارد ریال، به همراه دستورالعمل مربوطه به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد. همچنین برای سال دوم و سوم اجرای قانون نیز سهمیه بانکی تسهیلات مزبور به ترتیب به مبلغ ۴، ۵۸۰ هزار میلیارد ریال و ۶، ۰۵۰ هزار میلیارد ریال، به شبکه بانکی ابلاغ شده است.

 

در سال ۱۴۰۲ و حسب تصمیمات شورای پول و اعتبار سقف فردی تسهیلات پروژ‌ه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن که زمین آن توسط وزارت راه و شهرسازی تامین شود (۹۹ ساله) و پروژه‌های خودمالکی با پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصد و بالاتر که تا پایان سال ۱۴۰۲ تکمیل و به فروش اقساطی می‌رسد در تمامی شهر‌های کشور به صورت یکسان، معادل ۵.۵۰۰ میلیاردریال تعیین و جهت اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شده است. حسب اعلام وزارت راه و شهرسازی تا پایان دی‌ماه سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۲، ۱۲۷ هزار میلیارد ریال قرارداد اعطای تسهیلات در این ارتباط منعقد شده است.

 

از سوی دیگر حمایت از مستأجران و حمایت در تأمین مالی برای تهیه مسکن سبب شد تا پیرو مصوبه سال ۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار درخصوص اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن از محل منابع بانکی موضوع ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن، به منظور تنظیم بازار اجاره مسکن و حمایت از مستاجرین و به موجب آذر ماه ۱۴۰۲ شورای پول و اعتبار، اعضای شورا با اعطای تسهیلات مذکور (در سقف کلی سالانه ۸۰۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۴۰۲) با نرخ سود مصوب شورا و دوره بازپرداخت حداکثر پنج سال، در سقف‌های ۲، ۰۰۰، ۱، ۵۰۰، ۱، ۰۰۰ و ۴۰۰ میلیون‌ریال به ترتیب در تهران، مراکز استان‌ها، سایر شهر‌ها و روستا‌ها موافقت کردند.

 

در شهریور ماه سال ۱۴۰۲ نیز، به منظور حمایت از مستأجرین، موضوع تداوم اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن از محل منابع بانکی موضوع ماده قانونی یادشده و سهمیه‌های ابلاغی تا پایان سال ۱۴۰۲، به بانک‌های عامل ابلاغ شده است. در این ارتباط، حسب آمار واصله از سامانه تسهیلات کمک ودیعه مسکن تا پایان دی‌ماه سال ۱۴۰۲ معادل ۲۱۶ هزار میلیارد ریال به ۳۵۵، ۲۶۲ نفر تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده است.

 

همچنین در راستای حمایت مالی از خانوار‌های مورد هدف جهت خانه‌دار شدن در چارچوب قانون جهش تولید مسکن و به منظور کاهش اقساط تسهیلات طرح‌های حمایتی نهضت ملی مسکن (۰۰۰‏‏‏/۵۰۰ واحد مسکونی مشمول نرخ ۱۸ درصد) برای دو سال نخست بازپرداخت اقساط به مبلغ ۵.۹۰۰.۰۰۰ ریال، نحوه بازپرداخت اقساط به روش عادی با اقساط مساوی در نظر گرفته شده و الباقی سود مربوط به اقساط سال‌های اول و دوم به طور مساوی و با لحاظ سود ۱۸ درصد محاسبه و در ۱۵ سال دیگر فروش اقساطی، به طور مساوی تقسیط شود.

 

بازخوانی روند اغاز فرایند مشارکت شبکه بانکی در طرح جهش تولید مسکن نشان می‌دهد بیست و چهارم شهریورماه سال ۱۴۰۰ «قانون جهش تولید مسکن» برای اجرا ابلاغ شد قانونی که بر اجرای یکی از وعده‌های رئیس جمهور دولت سیزدهم مبنی برساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی تاکید دارد.

 

بر این اساس به استناد ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن و مصوبه جلسه مورخ ۱۱‏/۸‏/۱۴۰۰ شورای پول و اعتبار، «دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات احداث و نوسازی مسکن موضوع قانون جهش تولید مسکن مصوب سال ۱۴۰۰»، با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت راه و شهرسازی مصوب شد و بانک‌های صادرات ایران، تجارت، ملت، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، توسعه صادرات ایران، مسکن، توسعه تعاون، صنعت و معدن، پاسارگاد، ایران زمین، سامان، دی، سینا، کارآفرین، آینده، گردشگری، شهر، اقتصاد نوین، پارسیان، سرمایه، خاورمیانه، موسسه اعتباری غیربانکی ملل، هیأت سرپرستی موسسه اعتباری غیربانکی نور و شرکت دولتی پست بانک به عنوان بانک‌ها عامل این طرح معرفی شدند.

 

براساس نتایج نخستین جلسه شورای عالی مسکن که مهرماه سال گذشته برگزارشد شرایط واگذاری مسکن به متقاضایان تعیین شد به طوری که متقاضی و افراد تحت سرپرستی، از ابتدای سال ۸۴ فاقد زمین یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ اسفند سال ۵۷ از امکانات نهاد‌های عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن، استفاده نکرده باشد. به عبارتی فرم «ج» آن‌ها در استعلام از سامانه موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن، باید به رنگ سبز باشد.

 

همچنین متقاضی ثبت نام طرح جهش تولید مسکن ۱۴۰۱، متاهل و یا سرپرست خانوار باشد؛ البته زنان مطلقه، زنان خودسرپرست با بیش از ۳۵ سال سن، مردان مجرد بالای ۲۳ سال، به شرط ارائه تعهدنامه محضری، مبنی بر ازدواج تا تاریخ تحویل مسکن، نخبگان علمی و معلولان جسمی و حرکتی با شرط سنی ۲۰ سال، به عنوان استثنائات، مجاز به ثبت نام در سامانه جهش تولید مسکن هستند.

 

علاوه براین ثبت نام کننده، در شهری که برای آن درخواست ثبت نام طرح جهش تولید مسکن می‌دهد باید حداقل ۵ سال سابقه سکونت داشته باشد ضمن ایکه متقاضی باید از توانایی مالی کافی، برای بازپرداخت اقساط وام برخوردار باشد.

 

براساس قانون طرح جهش تولید مسکن سیستم بانکی به عنوان یکی از مهمترین عوامل تسریع کننده این طرح نقش افرینی می‌کند و لذابرای متقاضیان ساکن تهران ۴۵۰ میلیون تومان، متقاضیان شهر‌های با جمعیت بالای یک میلیون نفر ۴۰۰ میلیون تومان، ثبت نام کنندگان مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان، متقاضیان سایر شهر‌ها ۳۰۰ میلیون تومان و ثبت نام کنندگان مسکن روستایی ۲۵۰ میلیون تومان می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

 

ثبت نام طرح جهش تولید مسکن، از طریق سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن انجام می‌شود و نرخ سود بازپرداخت، از ۵ تا ۱۲ درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط، ۱۸ تا ۲۰ سال است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر