08 ارديبهشت 1403 - 22:03

توقیف دارایی‌های روسیه دلارزدایی را تسریع می‌کند

توقیف دارایی‌های روسیه دلارزدایی را تسریع می‌کند
بلومبرگ هشدار داد تسلیحاتی کردن دلار آمریکا از طریق توقیف دارایی‌های بلوکه‌شده روسیه، روند جهانی دلارزدایی را تسریع می‌کند.
کد خبر : ۱۶۲۶۴۳

به گزارش ایبنا به نقل از راشاتودی، شبکه خبری بلومبرگ به نقل از یک مقام سابق صندوق بین‌المللی پول (IMF) هشدار داد  تسلیحاتی کردن دلار آمریکا از طریق توقیف دارایی‌های بلوکه‌شده روسیه، روند جهانی دلارزدایی را تسریع می‌کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا این هفته لایحه‌ای را امضا کرد که اجازه می‌دهد دارایی‌های دولتی روسیه در این کشور به‌نفع واشنگتن مصادره شود.

آمریکا از مدت‌ها قبل بر مصادره این وجوه برای کمک به اوکراین و استفاده از آن‌ها در جنگ علیه روسیه اصرار داشته است.

در همین حال، وزرای اقتصاد کشور‌های عضو گروه ۷ و مقامات اتحادیه اروپا همچنان نسبت به پشتوانه قانونی هرگونه توقیف این دارایی‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

ایالات متحده و متحدانش حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را بلوکه کرده‌اند که حدود ۵ میلیارد دلار آن در بانک‌های آمریکایی به‌عنوان بخشی از تحریم‌های مرتبط با اوکراین مسدود شده است.

بلومبرگ به نقل از اسوار پراساد، مقام سابق صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که "اقدام آمریکا برای تسلیحاتی کردن بیش از حد پول خود از طریق توقیف ذخایر دلاری مطمئناً باعث می‌شود رقبای آمریکا (به دلارزدایی) فکر کنند.

قانون به‌اصطلاح ریپو REPO، که بایدن روز چهارشنبه همراه با بسته کمک نظامی ۶۱ میلیارد دلاری به کی‌یف امضا کرد، به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه داد دارایی‌های دولتی روسیه را که در بانک‌های آمریکایی نگهداری می‌شود مصادره کند و آن‌ها را به صندوق بازسازی اوکراین منتقل کند.

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای تأکید کرد: "ائتلاف بین‌المللی ما" باید فوراً از ارزش دارایی‌های مستقل و راکد روسیه استفاده کند.

 

منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر