12 ارديبهشت 1403 - 09:34
در سه ماه نخست ۲۰۲۴ رخ داد؛

تجارت ۱.۳۶۴ میلیارد دلاری ایران و ترکیه/ رشد ۱۶ درصدی صادرات ترکیه به ایران

تجارت ۱.۳۶۴ میلیارد دلاری ایران و ترکیه  رشد ۱۶ درصدی صادرات ترکیه به ایران
اداره آمار ترکیه تجارت ایران و ترکیه در سه ماه نخست ۲۰۲۴ را یک میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار اعلام کرد.
کد خبر : ۱۶۲۷۷۰

به گزارش ایبنا، آمار‌های منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد که مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سه ماه نخست ۲۰۲۴ به یک میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار رسیده است.

مبادلات تجاری دو کشور در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۶ درصدی داشته است. در سه‌ماهه نخست سال میلادی گذشته یک میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

افت مبادلات تجاری دو کشور در این دوره مربوط به افت واردات ترکیه از ایران بوده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا مارس سال میلادی گذشته ۹۳۴ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود؛ این رقم با افت ۴۱ درصدی در سه‌ماهه نخست امسال به ۵۴۷ میلیون دلار رسیده است.

در عین حال صادرات ترکیه به ایران در سه‌ماهه نخست امسال با رشد ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۸۱۷ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در سه‌ماهه نخست سال قبل ۷۰۱ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

بر اساس این گزارش مبادلات تجاری ایران با این کشور در سال ۲۰۲۳ به ۵ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار رسیده بود. ترکیه در این سال ۳ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲ میلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

 

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر