دبیرکل اوپک: اوضاع تقاضای نفت مطلوب است

دبیرکل اوپک: اوضاع تقاضای نفت مطلوب است
دبیرکل اوپک ضمن رد انتقاد‌ها درباره توافق اخیر اعضای اوپک‌پلاس گفت: تقاضای جهانی برای نفت خام اوضاع مطلوبی دارد.
کد خبر : ۱۶۴۰۵۲

به گزارش ایبنا، هیثم الغیص، دبیر کل اوپک به‌تازگی در یکی از نشست‌های تخصصی مجمع اقتصادی روسیه در سن‌پترزبورگ از تصمیم اعضای ائتلاف اوپک‌پلاس برای تعدیل در توافق‌های کاهش عرضه دفاع کرد و آن را موفقیت‌آمیز خواند.

وی همچنین با اشاره به افزایش سفر‌ها درباره ادامه تقاضای مطلوب برای نفت خام ابراز خوش‌بینی کرد.

اعضای اوپک‌پلاس (ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشور‌های صادرکننده نفت اوپک و غیراوپک) در سی‌وهفتمین نشست وزارتی این ائتلاف موافقت کردند بخش عمده کاهش عرضه نفت خود را تا سال ۲۰۲۵ تمدید کنند، اما راه برای تسهیل کاهش عرضه داوطلبانه اضافه هشت کشور از اکتبر امسال باز شد.

این کشور‌ها تصمیم گرفتند افزون بر تصمیم سی‌وهفتمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس (حفظ کاهش عرضه جمعی روزانه ۲ میلیون بشکه‌ای)، کاهش عرضه داوطلبانه روزانه یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه‌ای را که در آوریل ۲۰۲۳ اعلام شده بود، تا پایان دسامبر ۲۰۲۵ تمدید کنند.

افزون‌براین، این دسته از اعضا، کاهش عرضه داوطلبانه اضافه روزانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای خود را که در نوامبر ۲۰۲۳ اعلام شده بود تا پایان سپتامبر ۲۰۲۴ تمدید خواهند کرد و سپس این رقم برای حمایت از ثبات بازار نفت به‌تدریج و به‌طور ماهانه تا سپتامبر ۲۰۲۵ تسهیل می‌شود. روند این تسهیل کاهش عرضه ماهانه می‌تواند با توجه به شرایط بازار نفت متوقف یا معکوس شود.

سرمایه‌گذاران نگران بودند تصمیم پیچیده اوپک‌پلاس برای تولید، با وجود کُندبودن روند رشد تقاضا به افزایش عرضه در اواخر سال جاری میلادی منجر شود.

 

منبع: دانشجو

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر