21 خرداد 1403 - 18:24

رشد ۷۴ درصدی توسعه تجارت الکترونیکی

رشد ۷۴ درصدی توسعه تجارت الکترونیکی
به گفته رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی تجارت الکترونیکی کشور در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ به میزان ۷۴ درصد رشد داشته است.
کد خبر : ۱۶۴۰۶۲

به گزارش ایبنا، امین کلاهدوزان؛ رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امروز در نشست خبری گزارش سالانه تجارت الکترونیکی کشور، گفت: ارزش معاملات تجارت الکترونیکی ۲۰۷ هزار شرکت در سال ۱۴۰۲ معادل ۳ هزار و ۱۸۸ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۴ درصد افزایش یافته است که امید داریم این روند رشد ادامه یابد و در سال جاری به ۶ همت برسیم.

 

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت (تتا) اظهار داشت: همچنین تعداد کل معاملات تجارت الکترونیکی در سال گذشته ۳.۹ میلیارد فقره بوده که بیانگر رشد ۳۱ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ است.

 

کلاهدوزان بیان داشت: در بخش معاملات الکترونیکی دولتی نیز ۴۳۸ هزار فقره به ارزش یک هزار و ۱۱۹ میلیارد تومان بودیم که نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش داشته است.
وی گفت تعداد کل اینماد‌های فعال تا پایان سال ۱۴۰۲ بیش از ۲۰۷ هزار و ۳۱۷ مورد بوده که رشد ۴۷ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۱ داشته است.

 

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (تتا) اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۴ میلیون و ۲۵۶ هزار گواهی امضای الکترونیک صادر شده که نسبت به سال ۱۴۰۱ رشد ۱۲۵ درصدی داشته است.

 

کلاهدوزان افزود: نرخ رشد مبلغ کل تراکنش‌های شاپرک در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ برابر با ۳۳ درصد بوده است و متوسط مبلغ هر تراکنش تجارت الکترونیکی ۸۱۵ هزار تومان بوده است.

 

وی افزود: ۴۲ درصد از شرکت‌های مذکور نوپا با عمری بین یک تا چهار سال هستند که نشان می‌دهد علاقه به راه اندازی کسب و کار‌های الکترونیکی افزایش یافته است.

 

کلاهدوزان افزود: استان‌های تهران، اصفهان، مشهد و شیراز در راس تجارت الکترونیکی قرار دارند.

 

وی گفت: ۶۳ درصد شرکت‌های مذکور فقط به صورت تخصصی در حوزه فروش کالا، ۳۴ درصد در حوزه خدمات و ۳ درصد نیز به صورت مشترک در بخش کالا و خدمات فعال هستند.

 

کلاهدوزان با بیان اینکه سهم زنان در تجارت الکترونیکی افزایش یافته است، اظهار داشت: ۸۱ درصد صاحبان واحد‌های تجارت الکترونیکی دارای اینماد، مرد و ۱۸ درصد زن هستند که سهم زنان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ سه درصد افزایش یافته است.

 

وی بیان داشت: ۶۰ درصد گروه سنی صاحبان تجارت الکترونیکی را گروه سنی ۲۰ تا ۴۰ سال و ۲۴ درصد را گروه سنی از ۴۰ تا ۵۰ سال و ۱۵ درصد را گروه سنی بالای ۵۰ سال و یک درصد زیر ۲۰ سال هستند.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر