09 تير 1403 - 19:11
رئیس کل گمرک:

ظرفیت ۳ برابر شدن حجم تجارت با همسایگان را داریم

ظرفیت ۳ برابر شدن حجم تجارت با همسایگان را داریم
۶۱ میلیارد دلار تجارت با کشور‌های همسایه داریم که قابلیت افزایش سه برابری این رقم با توجه به تفاهم نامه‌های منعقد شده وجود دارد.
کد خبر : ۱۶۴۵۹۲

به گزارش ایبنا، محمد رضوانی فر گفت: راهی جز انتخابات برای تصمیم سازی بهتر برای عرصه‌های کلیدی کشور وجود ندارد.

وی افزود: در این دوره وجه مثبت آن است که در شعار انتخاباتی همه نامزدها، مسایل اقتصادی و معیشتی و ایجاد اشتغال و توان تولید و صادرات کشور و افزایش درآمد مردم و توجه به موضوعات معشیتی مردم به شدت پررنگ است.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: نکته مثبت این است که تمام افرادی که در انتخابات نهایی شرکت کردند بسته‌های فوری اقتصادی ارایه کرده اند.

وی گفت: قطعا این رای سنگین می‌تواند پشتوانه مهمی در کشور در حوزه بین المللی باشد.

رضوانی فر یادآورشد: محتاج هستیم که متناسب با رشد کشور، زیرساخت بنادر و پایانه‌ها و گمرکات مان نیز توسعه یابد. یکی از نکات جالب کشور آن است که ترانزیت کشور نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد رشد داشته است. هر تن ترانزیت ۷۰ تا ۱۰۰ دلار برای کشور سودآوری دارد. حداقل سالی ۳۵ تا ۴۰ میلیون تن کالا از ایران ترانزیت می‌شود که درآمد حداقلی ۴ تا ۵ میلیارد دلاری را نصیب کشور می‌کند. این عرصه تنها با توسعه زیرساخت‌های داخلی میسر است.

وی افزود: کمتر کشوری در جهان دارای مرز مشترک آبی و خاکی با ۱۵ کشور دارد. حجم تجارت ما با کشور‌های همسایه از ۶۱ میلیارد دلار عبور کرده است و اگر تفاهم نامه‌های امضایی که در بالاترین سطوح امضا شده محقق شود حجم تجارت و بازاری در این حوزه بیش از سه برابر خواهد شد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: توسعه دیپلماسی اقتصادی یکی از شعار‌های همه نامزد‌ها بوده است که امیدواریم در این حوزه شاهد گشایش باشیم.

وی گفت: حمایت از تولید کنندگان داخلی و شرکت‌های صادر کننده داخلی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بسیار مهم است. سال گذشته صادرات شرکت‌های دانش بنیان کشور ما به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده است. جالب اینکه تولیدات این شرکت‌ها با ارزش افزوده بسیار بالاتری نسبت به بسیاری از رده‌های صادراتی دارد.

رضوانی فر یادآورشد: شرکت‌های دانش بنیان ایران بازار بزرگی در ترکیه و خلیج فارس پیدا کرده اند. رفتن و حضور و برنده شدن شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در کشور‌های دیگر بسیار مهم است.

برچسب ها: گمرک تجارت ایران
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر