24 مهر 1396 - 12:57

رتبه رقابت‌پذیری ایران بهبود یافت/ جهش ۲۳ رتبه‌ای در نوآوری

معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد نتایج بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت اقتصاد ایران در سال ۱۸-۲۰۱۷ را منتشر کرد.
کد خبر : ۷۶۲۰۲
اقتصاد ایران

به گزارش ایبِنا، در گزارش معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره بررسی گزارش مجمع جهانی اقتصاد از شاخص رقابت‌پذیری ایران در سال ۱۸-۲۰۱۷ میلادی آمده است: ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی از نقطه نظر رقابت‌پذیری رتبه ۶۹ را در میان ۱۳۷ کشور جهان کسب نموده که در مقایسه با رتبه سال گذشته خود ۷ پله صعود داشته است.


ایران در زیرشاخص الزامات اساسی، به سبب برخورداری از محیط اقتصاد کلان، بهداشت و آموزش ابتدایی و زیرساخت‌های مناسب رتبه ۵۵ جهانی را به خود اختصاص داده و نسبت به سال قبل ۶ پله صعود داشته و در زیرشاخص‌های تقویت کارایی و عوامل نوآوری و بلوغ رتبه ۸۳ و ۸۱ را احراز نموده و نسبت به سال قبل به ترتیب ۶ و ۲۰ رتبه ارتقا یافته است.


زیرشاخص الزامات اساسی شامل چهار رکن نهادها، زیرساخت‌ها، محیط اقتصادکلان و بهداشت و آموزش ابتدایی است. ایران در رکن محیط اقتصاد کلان، بهترین رتبه (۴۴) و در رکن نهادها بدترین رتبه (۸۵) را کسب نموده است.


مرحله دوم توسعه (تقویت کارایی) نیز از نقطه نظر ارکان رقابت شامل آموزش عالی و تربیت نیروی انسانی، کارایی بازار کالا، کارایی بازار نیروی کار، توسعه بازار مالی، آمادگی فناورانه و اندازه بازار است. بهترین رتبه ایران در این مرحله از توسعه مربوط به اندازه بازار است که رتبه ۱۹ را در میان ۱۳۷ کشور جهان به خود اختصاص داده و بدترین رتبه به کارایی بازار نیروی کار اختصاص داده شده است.


زیرشاخص عوامل نوآوری و بلوغ شامل دو رکن بلوغ و مهارت‌های کسب‌ و کار و نوآوری است که ایران در این دو رکن به ترتیب رتبه‌های ۹۷ و ۶۶ را کسب نموده و نسبت به سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۲۳ رتبه ارتقا یافته است.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر