15 بهمن 1396 - 11:17

تجربه موفق حراج سکه/ فشار نقدینگی کاهش یافت

مدیر اداره بررسی ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی گفت: این بانک حَسَب وظایف قانونی که برای ثبات اقتصادی قائل است ممکن است در بازار طلا ورود کند و نمونه‌های آن در سال‌های ۹۰ و ۹۱ اتفاق افتاد.
کد خبر : ۸۱۵۷۲
جعفر مهدی زاده

به گزارش خبرنگار ایبِنا، جعفر مهدی زاده مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی صبح امروز در نشستی خبری گفت: در بانک کارگشایی اخیرا سکه حراج کردیم و تجربه اخیر در زمینه جذب حباب تجربه مفیدی بود.


مهدی زاده در ادامه گفت: ورود بانک مرکزی به بازارها موضوع جدیدی نیست و درباره ورود اخیر بانک مرکزی یکسری انتقاد و گلایه از سوی شهرستان ها وجود داشت و قصد داریم حضور فعال تری داشته باشیم.


وی افزود: بیش از ۱۳۰۰ شعبه بانک ملی سکه پیش فروش خواهند کرد و شرایط برای همه بیشتر فراهم شده است. وی اظهارداشت: امیدوار هستیم تا تقاضای مصرفی و هم سرمایه گذاری مردم را پوشش دهیم، اینکه این موضوع تا چه اندازه جذابیت دارد را آینده نشان خواهد داد.


مهدی زاده درباره جذب نقدینگی با اجرای این طرح گفت: تحولات رشد نقدینگی امسال نسبت به پارسال بهتر بود و کمتر از مقادیر مشابه سال گذشته بوده و فشار نقدینگی کمتر از پارسال است هر چند که هنوز مطلوب بانک مرکزی نیست.


مدیرکل اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی گفت: اگر از این طرح استقبال خوبی شود در زمینه جذب نقدینگی هم می تواند برای ما مفید شود. مهدی زاده اظهارداشت: چشم انداز  سکه براساس بازار آتی نشان می دهد که چشم انداز منفی نیست و عادی است؛ مسئله غیرعادی وجود ندارد.


وی درباره تاثیر نرخ ارز بر قیمت سکه اظهارداشت: مدت اجرای این طرح نامحدود است و طلا از تحولات بازار ارز تاثیر می پذیرد و نمی توانیم این موضوع را نادیده بگیریم ولی هدف بانک مرکزی از اجرای این طرح، بازار ارز نیست.


مهدی زاده افزود: حسب استقبال مردم از طرح پیش فروش سکه می توانیم تاثیر این موضوع را بر بازار ارز هم ببینیم. مدیرکل بررسی های اقتصادی بانک مرکزی درباره تاثیر جمع آوری موسسات غیرمجاز و ورود سپرده های آنها به بازار ارز و سکه گفت: این موضوع بی تاثیر در اقتصاد نیست و این موضوع در رشد نقدینگی بی تاثیر نیست. نقدینگی حجم بالایی دارد و رقم موسسات غیرمجاز بی تاثیر نبوده است.


وی افزود: به عنوان یک متغیر وجودی و کارشناسی به صراحت نمی توانم بگویم که این عامل تنها عامل نبوده و قاعدتا می تواند بر تحولات نرخ تورم موثر باشد یکی از ملاحظاتی که بانک مرکزی در این رابطه داشته این است که بی شک رشد نقدینگی را افزایش می دهیم و افزایش تقاضای موثر به معنای افزایش کالاهای مصرفی و سر سال ۱۳۸۶ است یا سرمایه ای بوده است.


مهدی زاده در پاسخ به سوال دیگری اظهارداشت: قیمت سکه طلا یک ارزش ذاتی دارد که نرخ طلای جهانی و ارز بر آن متاثر است. قیمت طلا تا قیمت های بالای ۱۶۰۰ دلار برای هر اونس هم داشته ایم و افزایش دوباره آن پدیده عجیبی نیست.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر