آغاز معاملات سری جدید اسناد خزانه اسلامی

روز جاری در جریان عرضه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا ۶۰۷» که در ۱۰ دی‌ماه ۹۷ سررسید می‌شود، هر ورقه اخزا ۶۰۷ به مبلغ ۸۶۴ هزار ریال قیمت خورد.
کد خبر : ۸۱۶۸۲
اسناد خزانه اسلامی

به گزارش ایبِنا، در میانه هفته معاملاتی منتهی به ۲۰ بهمن‌ماه شاهد عرضه دور جدیدی از اسناد خزانه اسلامی بودیم که به ارزش ۱۷ هزار میلیارد ریال در دهم آبان ماه امسال از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر شده است.


بدین ترتیب امروز معاملات اخزا ۶۰۷ رسما کلید خورد و در روز نخست، معامله‌گران بیش از ۷۶ هزار ورقه را به ارزش افزون بر ۶۵ میلیارد ریال در این نماد معاملاتی دست به دست کردند.


در مجموع بازار اوراق با درآمد ثابت که در حال حاضر میزبان معاملات چندین دور از اسناد خزانه اسلامی در قالب بودجه سال ۹۶ است امروز دادوستد بیش از یک میلیون ورقه به ارزش ۹۸۰ میلیارد ریال را به خود دید. همچنین در بازار اوراق تسهیلات مسکن، معامله‌گران دادوستد بیش از ۷۳ هزار ورقه به ارزش افزون بر ۵۲ میلیارد ریال را رقم زدند.


علاوه بر این معامله‌گران سهام، طی ساعات معاملاتی امروز دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه، بالغ بر ۱۵۴ میلیون سهم را در ۱۹ هزار و ۹۰۲ نوبت دادوستدی جابه‌جا کردند که این حجم از معاملات، ارزش بیش از ۵۷۸ میلیارد ریالی را به ثبت رساند.


تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز روی‌هم‌رفته پذیرای تغییر مالکیت بالغ بر ۲۶۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۹۶ میلیارد ریال بودند که حق تقدم پتروشیمی جهرم و نماد «نیرو» به ترتیب بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در این بازار به خود اختصاص دادند.


رشد ۶ واحدی آیفکس


شاخص کل فرابورس در روز میانی این هفته کاری با نزدیک به ۷ واحد رشد در ارتفاع ۱۰۹۲ واحدی قرار گرفت که نمادهای «مارون»، «زاگرس» و «شاوان» به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر این نماگر بر جای گذاشتند.


بررسی نمادهایی که بیشترین رشد و افت قیمتی را در روز جاری به همراه داشته‌اند نشان می‌دهد که یک نماد از گروه فلزات اساسی یعنی «زنگان» با حدود ۵ درصد بیشترین افزایش قیمتی را تجربه کرد ضمن آنکه سومین نماد پربیننده از سوی فعالان بازار بود. این در حالی است که نماد «بهپاک» متعلق به گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر، با بیشترین افت قیمتی نسبت به سایر نمادهای فرابورسی روبه رو شده است.


نماد «زشگزا» نیز در حالی که با ۳ درصد افت قیمت مواجه شده، در صدر جدول پُربیننده‌ترین نمادها قرار گرفت. در مجموع معامله‌گران با نقل‌ و انتقال افزون بر ۴۳۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش بیش از ۲۰۱۸ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران معاملات امروز را به پایان رساندند.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر