28 بهمن 1396 - 08:18
در پاسخ به ایبِنا مطرح شد؛

تسهیل فرآیند صادرات کالا به خارج/ خرید ریال قطر از صادرکنندگان

معاون وزیر صمت از تسهیل فرآیند صادرات کالا و خدمات با خرید ریال قطر از صادرکنندگان توسط بانک صادرات ایران خبر داد.
کد خبر : ۸۲۰۲۰
خسروتاج

مجتبی خسروتاج در گفتگو با ایبِنا درباره شروع فرآیند خرید ریال قطر از صادرکنندگان کالا و خدمات به این کشور، اظهارداشت: براساس توافق صورت گرفته میان بانک مرکزی و بانک صادرات ایران، صادرکنندگان کالا و خدمات به قطر، می توانند ارز حاصل از فروش کالای خود را به شعبه بانک صادرات در دوحه قطر تحویل دهند.


وی افزود: پس از تحویل این ارز از سوی صادرکنندگان، یا ارز دریافت شده به حساب آنها واریز می شود و یا معادل ریالی آن به آنها در ایران پرداخت می شود. رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه گفت: این اقدام بانک صادرات ایران، قدمی در جهت بهبود شرایط صادرکنندگان و تسهیل فعالیت های آنها خواهد بود.


خسروتاج در پاسخ به اینکه آیا این اقدام می تواند عاملی برای بهبود روابط بین المللی ایران باشد؟ گفت: به طور حتم چنین اقداماتی، گامی در جهت بهبود روابط ایران با سایر کشورها و تسهیل جا به جایی ارز خواهد بود.


معاون وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت گفت: البته نکته ای که برای صادرکنندگان اهمیت دارد و پیش از این نیز به آن اشاره شده بود، بحث نرخی است که ارز از آنها خریداری می شود زیرا طبق اعلام بانک مرکزی، ریال قطری دریافت شده از صادرکنندگان به نرخ روز تبدیل خواهد شد، اما نمی توان از حالا درباره این موضوع اظهار نظر کرد.


به گفته وی، چشم انداز خوبی برای آینده روابط ایران و قطر و افزایش زمینه های صادراتی به این کشور وجود دارد.


به گزارش ایبِنا، در روزهای گذشته فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، از شروع فرایند خرید ریال قطر از صادرکنندگان کالا و خدمات به این کشور خبر داد و در اینباره اظهارداشت: با توجه به پیگیری‌های به عمل آمده در خصوص حل مشکلات صادرکنندگان کالا به کشور قطر و تشکیل جلسات متعدد با حضور تجار و صادرکنندگان و نمایندگان بانک‌های مرکزی، صادرات و ملی در چارچوب کارگروه اقتصادی- تجاری ستاد قطر، با همکاری بانک های مرکزی و صادرات فرایند انتقال ارزهای حاصل از صادرات به قطر به داخل کشور اصلاح و نحوه تعیین نرخ خرید ارز از صادرکنندگان اعلام شد.


وی ضمن تشکر از پیگیری بانک صادرات و مساعدت بانک مرکزی، گفت: بانک صادرات از تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۶ و تنها یک روز پس از انجام اولین معامله با بانک مرکزی، اقدام به تغییر مبنای تعیین خرید ارز ریال قطر بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی ایران کرده است.


این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد این اتفاق مهم باعث تسهیل صادرات به قطر شده و نقش موثری در افزایش صادرات به این کشور داشته باشد.


برچسب ها: ارز ایران قطر
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر