28 بهمن 1396 - 15:28
عصر امروز در ساختمان شیشه‌ای بانک مرکزی/

جلسه هماهنگی صرافی‌های بانکی برای راه‌اندازی سامانه ارزی

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی از برگزاری جلسه هماهنگی صرافی های بانکی برای راه اندازی سامانه ارزی عصر امروز در ساختمان اصلی این بانک خبر داد و گفت: بازیگران اصلی بازار ارز به محیط الکترونیکی می روند.
کد خبر : ۸۲۲۶۲
بانک مرکزی

علی کریمی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، درباره چگونگی فعالیت سامانه جدید ارزی که قرار است از امروز راه اندازی شود، اظهارداشت: با راه اندازی سامانه نیما مدیریت یکپارچه تامین ارز به روش غیربانکی  فعال می شود.


وی با بیان اینکه در ارتباط با تامین ارز جهت واردات کالا به کشور دو روش عمده وجود دارد، گفت: در روش نخست که روش بانکی است توسط سامانه‌های موجود از جمله پرتال ارزی در حال انجام است.


مدیر روابط عمومی بانک مرکزی تصریح کرد: در روش دوم که غیر بانکی است، عمدتا از طریق صرافی‌ها انجام می‌شود و در این بخش سامانه نیما طراحی شده تا تامین ارز به صورت یکپارچه مدیریت شود.


وی ادامه داد: در این سامانه صرافی‌ها و واردکنندگان که روش تامین ارز آنها روش غیربانکی است دو بازیگر اصلی هستند که برای تسهیل و تسریع در تامین ارز و امکان استفاده از ارز در فضای رقابتی از کانال صرافی‌ها این سامانه طراحی شده است.


به گفته وی، در مراحل بعدی قرار است بازیگران دیگری از جمله صادرکنندگان غیرنفتی وارد  شوند تا بتوانند ارز را در سامانه عرضه کنند و به صورت یکپارچه تامین ارز انجام شود.


کریمی با بیان اینکه، با بهره گیری از این سامانه می توان از سفته بازی و دلالی در بازار ارز جلوگیری کرد، اظهارداشت: تمام بازیگران اصلی ارز بزودی  در یک محیط تمام الکترونیک اقدام به خرید و فروش می کنند.


وی تصریح کرد: برای راه اندازی این سامانه در گام اول و طی امروز و فردا صرافی های منتخب بانکی با چگونگی بهره گیری از این سامانه آشنا می شوند و در مراحل بعدی سایر صرافان می توانند از این سامانه بهره گیری کنند.


کریمی گفت: بر همین  اساس برای صرافی های منتخب بانکی عصر امروز جلسه ای در بانک مرکزی برای آشنایی با این سامانه برگزار می شود. به گفته کریمی، بازیگران غیر بانکی می توانند با بهره گیری در این سامانه قیمت های پیشنهادی را ارایه کنند.


برچسب ها: بانک مرکزی ارز
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر