عقب‌نشینی معنی‌دار بورس

معاملات دومین روز بازار سهام در هفته جاری با اولین عقب نشینی شاخص بورس پس از انتشار گواهی سپرده ارزی و ریالی و پیش فروش سکه مواجه شد و نماگر تالار شیشه‌ای با ۱۲۸ واحد کاهش به ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحد رسید.
کد خبر : ۸۲۳۴۳
بورس

به گزارش خبرنگار ایبِنا، واکنش سهامداران در تالار شیشه ای روز جاری به تصمیم دولت برای مهار نرخ قیمت ارز و سکه با عرضه گواهی سپرده ریالی و ارزی و پیش فروش سکه با اندکی تردید همراه بود و باعث شد تا شاخص کل بورس با ۸۱ واحد صعود رشد اندکی را به ثبت برساند.


افت دسته جمعی شاخص ها                              


بر اساس آمارها، تالار شیشه ای در روز جاری با ریزش دسته جمعی شاخص ها مواجه شدند. بر این اساس شاخص کل با (۱۲۸) واحد افت معادل (۰.۱۳) درصد به ۹۸ هزار و ۳۰۰ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با (۴۱) واحد کاهش معادل (۰.۱۳) درصد به ۳۱ هزار و ۳۴۳ واحد، شاخص کل «هم وزن» با (۴۶) واحد افت معادل (۰.۲۷) درصد به ۱۷ هزار و ۶۰۱ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (۳۵) واحد کاهش، معادل (۰.۲۷) درصد به ۱۳ هزار و ۱۹۷ واحد، شاخص آزاد شناور با (۲۷۴) واحد افت، معادل (۰.۲۶) درصد به ۱۰۵ هزار و ۴۴۹ واحد، شاخص بازار اول با (۷۶) واحد افت معادل (۰.۱۱) درصد به ۶۹ هزار و ۸۸۳ واحد و شاخص بازار دوم با (۳۵۴) واحد ریزش معادل (۰.۱۷) درصد، به ۲۰۹ هزار و ۲۹ واحد رسید.


نمادهای تاثیرگذار


از سویی دیگر امروز ۵ نماد «فولاد با (۹۰) واحد، فارس با (۵۴) واحد، خودرو با (۳۴) واحد، وبملت با (۲۷) واحد و وغدیر با (۲۱) واحد» بیشترین تاثیر منفی و ۲ نماد «فولاد با ۵۰ و وبملت با ۳۸ واحد» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس از خود بر جای گذاشتند.


ریزش شدید شاخص صنایع


این گزارش می افزاید: روز جاری شاخص صنایع بازار با ریرش شدید و دسته جمعی مواجه شدند به طوری که « فنی و مهندسی با ۷ واحد رشد معادل ۱.۰۳ درصد به ۷۰۲ واحد، انبوه سازی با (۷.۹۲) واحد افت معادل (۱.۱۴) درصد به ۶۸۶ واحد، خودرو با (۲۰۲) واحد کاهش معادل (۱.۱۹) درصد به ۱۶ هزار و ۹۰۲ واحد، وسایل ارتباطی با (۲۵) واحد افت معادل (۱.۴۰) درصد به یک هزار و ۸۰۵ واحد، اداره بازارهای مالی با (۱.۰۸) واحد افت معادل (۱.۴۹) درصد به ۷۱ هزار واحد، محصولات چوبی با (۱۴۷۸) واحد افت معادل (۱.۹۹) درصد به ۷۲ هزار و ۸۷۲ واحد و ذغال سنگ با (۳۳) واحد افت معادل (۲.۰۴) درصد به یک هزار و ۶۰۶ واحد» رسید.


بیشترین کاهش قیمت


در سویی دیگر، صدرنشینی بازار امروز نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای «سایپا دیزل، پتروشیمی آبادان، گرانیت بهسرام، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، سیمان کردستان، سخت آژند و آلومراد» و در مقابل نمادهای «سیمان مازندران، قند شیرین خراسان، گلتاش، نوسازی و ساختمان تهران، مهرکام پارس، مارگارین و سایپا شیشه» با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند.


همچنین گزارش ایبِنا می افزاید: در پایان معاملات امروز بورس، در ۱۱۷ هزار و ۳۷۶ نوبت معاملاتی، ۹۹۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۲۰۳ میلیارد تومان در بورس معامله شد و ارزش بازار نیز به ۳۹۱ هزار و ۷۵۹ میلیارد تومان رسید.


گردش نمادها


بر اساس آمارهای موجود، طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های «توسعه معدنی و صنعتی صبانور حق تقدم استفاده نشده سهام بانک حکمت ایرانیان آهن و فولاد ارفع» از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های «سیمان هرمزگان، ‌نوسازی و ساختمان تهران، سایپا دیزل، دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر، تولید محور خودرو، ایران خودرو، گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، پتروشیمی فجر، سرمایه‌گذاری توسعه ملی» بازگشایی شد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر