30 بهمن 1396 - 12:45
معاون گمرک ایران اعلام کرد:

کشف ۵۰۰ مورد قاچاق انسان در گمرک/ تشکیل ۱۸۰۰ پرونده قاچاق کالا

معاون حقوقی و نظارت گمرک ایران از کشف ۵۰۰ مورد قاچاق انسان توسط ماموران گمرک خبر داد.
کد خبر : ۸۲۳۹۴
قاچاق انسان

به گزارش ایبِنا، علیرضا مقدسی امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل گمرکات مازندران، تجارت خارجی را از حلقه های اتصال هر کشور برشمرد و گفت: تسهیل و امنیت تجارت از موضوعات بسیار مهم در این حوزه است و برخی صاحبنظران بر این عقیده هستند که توسعه، تسهیلات را به ارمغان می آورند.


وی با بیان اینکه تجارت خارجی بحث بین المللی است افزود: گمرک در بُعد ملی، اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴، قانون رفع موانع تولید را در دستور کار قرار داده است. وی حسابرسی پس از ترخیص را از دیگر طرح های گمرک برشمرد و گفت: برنامه تیر الکترونیک بین کشورها فقط بین ایران و ترکیه اجرا شده و فاز دوم آن نیز اجرا شده و پس از اجرای فاز سوم، به صورت بین المللی اجرا می شود.


مقدسی با اشاره به اینکه طرح بین المللی با عنوان حمل ترکیبی نیز اجرا شد، گفت: ایران در این پروژه آزمایشی پیشگام بوده و دو کانتینر به صورت آزمایشی از مرز زمینی و دریایی به دو کشور خارجی ارسال می شود و ایران در اجرای این پروژه موفق بوده است.


معاون گمرک به برنامه طبقه بندی فعالان اقتصادی مجاز اشاره کرد و گفت: باید تسهیلات کافی با ظرفیت های قانونی به صادرکنندگان داده شود. وی بهره گیری از سگ های مواد یاب و جی پی اس را از دیگر طرح های نظارتی برشمرد و گفت: تاکنون ۱۰۶ هزار دستگاه جی پی اس بین کامیون ها برای ردیابی آنان نصب شده است.


مقدسی استفاده از دستگاه های پلاک خوان را از دیگر ابزارهای کنترلی گمرکات برشمرد و گفت: در حال حاضر ۱۵ دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات ایران نصب شده و جدیدترین نوع این دستگاهها که در گمرک شهید رجایی نیز به بهره برداری رسیده در ۳۰ ثانیه یک دستگاه کامیون را رصد و اسکن می کند و روزانه ۱۳۰۰ کانتینر توسط این دستگاه ها اسکن می شود.


معاون حقوقی و نظارت گمرک، رصد ترانزیت و پولشویی را از دیگر برنامه های کنترلی  برشمرد. وی از تشکیل ۱۸۰۰ پرونده قاچاق کالا به ارزش هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال در گمرکات کشور خبر داد و گفت: برای بیش از ۵۰۰ مورد قاچاق انسان به صورت فردی یا گروهی، ایرانی یا اتباع بیگانه پرونده تشکیل شده است.


وی همچنین از کشف ۸۷ تن مواد مخدر گمرکات کشور در سال جاری خبر داد و گفت: اخیرا پرونده ای با عنوان روغن موتور کشف شد که در بین آن، ۱۵ تن پیش ساز مواد مخدر به دست آمده است. این گزارش می افزاید، در این مراسم از تلاش های علی اصغر یوسفی نژاد مدیرکل سابق گمرکات مازندران تقدیر و علی یوسفی منش به عنوان مدیرکل جدید معرفی شد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر