16 ارديبهشت 1397 - 07:45

پیشنهاد تشکیل سازمان ملی مهاجرت/ دستورات جدید اداری جهانگیری

معاون اول رییس جمهور با اشاره به طراحی نقشه راه اصلاح نظام اداری کشور، به سازمان امور اداری و استخدامی ماموریت داد تا سازوکاری برای پیگیری مصوبات مرتبط با اصلاح نظام اداری تدوین کند.
کد خبر : ۸۵۴۴۰
.

به گزارش ایبِنا، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی اداری با اشاره به اینکه مشکلات نظام اداری سرعت توسعه کشور را کُند کرده است، گفت: دولت الکترونیک می‌تواند نقش اصلی را برای توسعه کشور ایفا کند.


معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه نظام اداری فعلی کشور با مشکلات جدی مواجه است، افزود: نظام اداری کشور نه تنها کمکی به توسعه کشور نمی کند بلکه از رضایتمندی مردم نیز می کاهد.


جهانگیری با اشاره به نقشه راهی که برای اصلاح نظام اداری کشور در شورای عالی اداری به تصویب رسید، خاطر نشان کرد: با اقداماتی که بر اساس این مصوبه در دستگاه های اجرایی به انجام رسیده، شاهد تغییرات مثبتی هستیم اما همچنان با اهداف کمی تعیین شده فاصله زیادی داریم.


وی از سازمان امور اداری و استخدامی کشور خواست ساز و کاری برای پیگیری مصوبات مرتبط با اصلاح نظام اداری تدوین کند و افزود: لازم است تحقق و اجرای مصوبات اصلاح نظام اداری با دقت پیگیری شود و هر شش ماه گزارشی در این خصوص ارائه شود تا نحوه همکاری دستگاه‌ها در اجرای برنامه اصلاح نظام اداری مشخص شود و دستگاه های موفق و ناموفق از یکدیگر قابل تشخیص باشند.


جهانگیری ادامه داد: نظام اداری کشور نقشی اساسی در توسعه کشور دارد اما متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که به جای آنکه نظام اداری کمک به پیشبرد توسعه کشور داشته باشد، به ترمزی تبدیل شده که سرعت توسعه کشور را کُند می کند و بر اساس گزارش های دریافتی، مردمی که به دستگاه های اجرایی مراجعه می کنند، با رضایت از ادارات دولتی خارج نمی شوند.


وی با اشاره به برنامه جامع اصلاح نظام اداری که سازمان امور اداری و استخدامی کشور برای سال های ۹۷ تا ۹۹ تدوین کرده است، تصریح کرد: با توجه به دیدگاه ها و نظرات مختلف اعضای شورای عالی اداری درباره این برنامه جامع، لازم است که سازمان امور اداری و استخدای جلسه ای با دستگاه های مربوطه و سایر اعضای شورا برگزار و در خصوص تسریع در اجرای برنامه جامع اصلاح نظام اداری به تفاهم و جمع بندی برسند و نتیجه را در جلسه آتی شورا مطرح کنند.


جهانگیری همچنین با اشاره به پیشنهاد مشترک وزارت کشور و سازمان امور اداری و استخدامی مبنی بر تشکیل سازمان ملی مهاجرت کشور، اظهارداشت: ایران کشوری است که جمعیت زیادی از اتباع خارجی در قالب پناهنده و مهاجر به آن وارد می شوند و با توجه به وجود ۳ میلیون نفر مهاجر و اتباع خارجی در کشور، لازم است که اداره امور مربوط به این افراد به صورت یکپارچه و منسجم انجام شود.


معاون اول رییس جمهور افزود: طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت کشور ایده خوبی است اما لازم است دستگاه های مرتبط با این موضوع جلسه ای را برگزار و وظایف و ماموریت های این حوزه را با دقت مورد بررسی قرار دهند و در صورت تصویب، موضوع به کمیسیون دولت ارجاع شود تا پس از تایید آن در جلسه هیات وزیران، در قالب لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.


در این جلسه که وزرای آموزش و پرورش، امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور و استاندار آذربایجان شرقی نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی اداری گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای اجرای نقشه راه اصلاح نظام اداری در سال های گذشته ارائه کرد و به تشریح برنامه جامع پیشنهادی اصلاح نظام اداری برای ۳ سال آینده پرداخت که مقرر شد این برنامه پیشنهادی با حضور دستگاه های مربوطه مورد بررسی قرار گیرد و اعضای شورا نیز ظرف یک هفته نظرات خود را به دبیرخانه ارسال کنند تا در جلسه آتی شورا نسبت به تصویب نهایی این برنامه اقدام شود.


در این جلسه وزیر کشور نیز پیشنهاد تشکیل سازمان ملی مهاجرت کشور را مطرح کرد و با اشاره به مشکلات و مسائل فعلی کشور که در رابطه با حضور مهاجرین و اتباع خارجی وجود دارد، بر ضرورت مدیریت یکپارچه امور مربوط به اتباع و مهاجرین خارجی در قالب یک سازمان تاکید کرد که قرار شد این موضوع در دولت مورد بررسی قرار گیرد و ضمن نظرخواهی از دستگاه های متولی، درباره ضرورت تشکیل چنین سازمانی مطالعه شود و نتیجه آن به جلسه آتی شورای عالی اداری اعلام شود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر