مدیر عامل بورس انرژی :

وزارت نفت از ظرفیت عرضه نفت خام در بورس استفاده کند

مدیر عامل بورس انرژی گفت: وزارت نفت باید تمام ظرفیت خود را برای موفقیت عرضه نفت خام در بورس استفاده کند تا در مقطع زمانی خطیر، نشانه‌های مثبتی از توانمندی‌های ایران برای غلبه بر موانع آشکار شود.
کد خبر : ۹۲۲۵۶
حسینی بورس انرژی

به گزارش ایبِنا به نقل از فارس، مدیر عامل بورس انرژی پیرامون آخرین اقدامات برای راه اندازی بورس انرژی گفت: با وجود تاکید سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر متنوع سازی روش‌های فروش نفت خام و فراورده‌های نفتی و تکلیف  قانون برنامه ششم توسعه و همچنین اعلام معاون اول رئیس جمهور و تصویب سران سه قوه، هنوز برنامه زمان بندی مشخص و جزئیاتی درباره عرضه نفت خام در بورس توسط دستگاه ذیربط اعلام نشده است.


وی افزود: یکی از موضوعاتی که ضروری است توسط شرکت ملی نفت ایران و بانک مرکزی  تعیین تکلیف شود رویه وصول و تسویه مبالغ فروش  و استفاده از ساز و کار مناسب و مطمئن  برای حضور بخش خصوصی در این معاملات است. وی ادامه داد: هر چند شرکت ملی نفت جلساتی را در این خصوص برگزار کرده ولی به نظر می‌رسد هنوز جمع بندی دقیقی در این خصوص وجود ندارد.


مذاکرات با چند بانک دولتی و خصوصی


حسینی از آغاز مذاکرات شرکت سپرده گذاری مرکزی با چند بانک دولتی و خصوصی درباره عملیات نقل و انتقال و تسویه ارزی خبر داد و افزود: امید می‌رود این بانک‌ها بتوانند راه حل‌های مؤثر و اطمینان بخشی را برای نقل و انتقال وجوه و تسویه در اختیار شرکت سپرده گذاری قرار دهند.


مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به تاکید مصوبه سران سه قوه بر استفاده از ظرفیت و توان بخش خصوصی، یادآور شد: به نظر می‌رسد در مقطع کنونی ضروری است شرکت ملی نفت طی چند جلسه کاری پیوسته از نزدیک نظرات مشورتی بخش خصوصی را اخذ و با آگاهی دقیق از ظرفیت این بخش نسبت به نهایی کردن روش عرضه و تسویه مالی تصمیم گیری نماید.


موانع راه اندازی بورس نفت


این مقام مسئول تصریح کرد: باید به شرکت ملی نفت اجازه داد با انجام مذاکرات جدی و برگزاری جلسات کارشناسی منظم و جلب مشارکت همه گروه‌های مؤثر در فرایند فروش نفت خام به یک طرح مشخص و عملی برای عرضه موفق نفت خام در بورس انرژی ایران دست یابد.


حسینی افزود : به نظر می‌رسد با توجه به حمایت‌های قانونی کافی و استقبال فعالان اقتصادی از موضوع راه اندازی بورس نفت، همه دست اندرکاران بویژه وزارت نفت باید تمام ظرفیت خود را برای موفقیت عرضه نفت خام بکار گیرند تا در این مقطع زمانی خطیر، علائم و نشانه‌های مثبتی از توانمندی‌های ایران اسلامی برای  غلبه بر موانع و مشکلات پیش رو ظاهر و آشکار شود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر