01 آبان 1397 - 12:25
جهانگیری مطرح کرد؛

صندوق‌های بازنشستگی، اَبَرچالش پیش روی دولت

معاون اول رییس جمهور گفت: صندوق‌های بازنشستگی در مقطع فعلی به عنوان یکی از ابرچالش‌ها پیش روی کشور قرار گرفته‌اند که به بودجه دولت متکی هستند.
کد خبر : ۹۲۹۸۲
اسحاق جهانگیری

به گزارش ایبِنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) در کنفرانس منطقه آسیا ـ اقیانوسیه نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی، با تاکید بر اینکه موضوع جمعیت و آینده نگری برای برنامه های آتی کشور بسیار مهم و تعیین کننده است، اظهار داشت: ایران در دوره ای رشد جمعیت بالای ۴ درصد را تجربه کرده و تامین نیاز آن رشد بالای جمعیتی، برنامه ریزی دقیق و منسجم را می طلبد.


جهانگیری خاطر نشان کرد: جمعیت سالمند کشور براساس سرشماری سال ۹۵، حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که براساس پیش بینی ها تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمند کشور سه برابر و حدود ۳۰ میلیون نفر می شود. ایران تاکنون با چنین جمعیت سالمندی مواجه نبوده و لازم است با استفاده از تجربیات کشورهایی که در این زمینه موفق بوده اند، برنامه های دقیقی در جهت تامین نیازهای سالمندان انجام دهیم.


وی گفت: ما باید از برنامه هفتم توسعه با تاکید بیشتری در برنامه ریزی های خود سرفصل مشخصی در ارتباط با نیازها و برنامه های سالمندان داشته باشیم زیرا جامعه ای که جمعیت سالمندان سهم عمده ای در هرم جمعیتی آن داشته باشد باید تأثیراتش در رشد اقتصادی کشور، بودجه دولت، هزینه های صندوق های بازنشستگی و سن بازنشستگی مورد بررسی قرار گیرد و نقش سالمندان در تمام ابعاد سیاسی،‌اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی جامعه به طور دقیق دیده شود.


معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه صندوق های بازنشستگی در کشور در مقطع فعلی بعنوان یکی از ابر چالش‌ها پیش روی کشور قرار گرفته اند و به بودجه دولت متکی هستند، افزود: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد منابع مورد نیاز صندوق بازنشستگی کشوری و حدود ۱۰۰ درصد هزینه های صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح توسط دولت تأمین می شود و این در حالی است که در سال‌های آینده با انباشت نیروی انسانی که به سن بازنشستگی می‌رسند، هزینه های آنها باید از طریق این صندوق ها تامین شود.


وی تصریح کرد: خوشبختانه از اوایل دهه هشتاد شمسی با قانون و آیین نامه ها و نهایتاً‌ سندی که دردولت تدبیر و امید تدوین شد تا حدودی به این موضوع پرداخته شده است و علاوه بر آن در برنامه های توسعه‌ای و نیز سیاست های کلی جمعیت و سیاست های خانواده که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و بندهایی به مسائل سالمندان و نیازهای آنان اشاره داشته است.


جهانگیری با بیان اینکه در فرهنگ ایرانی، سالمندی مترادف با فرزانگی است، تصریح کرد: همانطور که تاکنون نهادهای مختلف و مرتبط با نیازهای جامعه در کشور ایجاد شده اند، انسان های شریفی در کشور به صحنه آمده اند و با ایجاد نهادهای مدنی فعال در زمینه موضوعات اصلی جامعه نظیر ساخت مدرسه، بهداشت و درمان و ازدواج، سعی کرده اند بخش وسیعی از بار دولت را بر دوش بگیرند.


معاون اول رییس جمهور از رسانه ها، صدا و سیما، شخصیت های موثر و نخبگان جامعه خواست وضعیت آینده جمعیتی کشور را برای مردم تبیین کنند تا خیرین تمرکز بیشتری در این حوزه داشته باشند تا در سالهای آینده دغدغه کمتری برای تامین نیازهای سالمندان داشته باشیم.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر