07 آبان 1397 - 13:43
حق شناس تاکید کرد؛

کانال مالی ایران و اروپا راهی مناسب برای مبادلات مالی در تحریم

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به مزایای کانال مالی ایران و اروپا برای مبادلات مالی در زمان تحریم گفت: مزیت این کانال تضمین خرید نفت ایران و دومین حسن آن حذف نیاز دلاری از مبادلات مالی ایران است.
کد خبر : ۹۳۲۰۷
هادی حق شناس

به گزارش ایبِنا، هادی حق شناس با مفید خواندن طراحی کانال مالی ایران و اتحادیه اروپا در شرایط تحریم، افزود: با ایجاد کانال مالی با کشورهای اروپایی ضمن تضمین فروش نفت ایران، کشورمان از نیازهای دلاری معاف خواهد شد.


این کارشناس اقتصادی در خصوص مکانیزم کانال مالی ایران و اروپا تصریح کرد: مکانیزم این کانال  به این صورت است که با خرید نفت ایران توسط اروپا، وجوه فروش نفت در یک بانک خاص متمرکز می شود و ایران مجاز خواهد بود از ۲۸ کشور اروپایی اگر کالایی خریداری کند از محل فروش نفت، پرداخت آن کالا انجام گیرد.


وی با بیان اینکه، این کانال مالی دو حسن خواهد داشت افزود: مزیت اول تضمین خرید نفت ایران است و دومین حسن آن حذف نیاز دلاری از مبادلات مالی ایران است.


حق  شناس اظهار داشت: بر اساس برآوردهای اولیه حداقل ۳۰درصد نیاز ارزی کشور در اروپا هزینه می شود بنابراین این کانال مالی اتحادیه اروپا از دو وجه ای که اشاره شد به نفع اقتصاد ایران است.


این کارشناس اقتصادی با اشاره به فروش نفت به سایر کشورهای آسیای شرقی نیز گفت: با کشورهای چین و هند در ازای فروش نفت تهاتر کالایی انجام خواهد شد، بنابراین با تحریم سوئیفت هم از طریق این کانال می توان با بانک های دنیا مراوده مالی داشت و در نتیجه کشور برای خرید کالاهای اساسی دچار مشکل نخواهد شد.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر