ایران تمام پول نفت خود را از بانک هندی به روپیه دریافت می‌کند

منابع آگاه اعلام کردند که ساز و کار پرداخت تمام پول نفت ایران به هند از طریق بانک «یو سی او» این کشور به روپیه انجام خواهد گرفت.
کد خبر : ۹۳۳۲۲
پرچم ایران و هند

به گزارش خبرنگار ایبِنا به نقل از تایمز آو ایندیا، به دنبال اعطای معافیت ۱۸۰ روزه آمریکا به هند برای واردات نفت از ایران، تهران و دهلی نو در حال نهایی کردن مکانیزم پرداخت پول نفت از طریق یک بانک هندی به روپیه هستند.


بر همین اساس منابع آگاه هندی اعلام کردند که این کشور قرار است با افتتاح حسابی در بانک «یو سی او» هند که در معرض دید بین الملل قرار ندارد و از این رو نسبت به تحریم ها آسیب پذیر نیست، پرداخت های خود را به ایران انجام دهد.


پیش از این ۴۵ درصد از پرداخت های پول نفت ایران در نزد بانک «یو سی او» هند به روپیه و ۵۵ درصد آن به یورو انجام می گرفت؛ اما در دور جدید تحریم ها علیه بخش نفت، مالی و کشتیرانی ایران تمام پرداخت ها به رویپه انجام خواهد گرفت؛ ضمن اینکه انتظار می رود تهران از این مبالغ برای واردات کالا از هند استفاده کند. این به معنی آن است که اگر دسترسی بانک های ایرانی به سوئیفت قطع شود، هند قادر به ادامه پرداخت پول نفت خود به ایران است.


همچنین «بریان هوک» یک مقام رسمی آمریکایی در امور ایران گفت: کشورهایی که معاف از واردات نفت ایران هستند باید حساب های تضمینی برای پرداخت پول خود به ایران باز کنند. این حساب های تضمینی در جهت محروم کردن درآمد نفتی ایران ایجاد می شود. زمانیکه ایران نفت خود را می فروشد، پول آن به حساب های تضمینی که در بانک کشورهای واردکننده نفت ایران وجود دارد می رود و ایران باید پول کمتری از آن اعتبار را خرج کند.


البته به گفته این مقام آمریکایی هدف از این کار این است که کشورها اطمینان پیدا کنند که ایران از منابع خود برای خرید کالاهای بشر دوستانه استفاده می کند. بر پایه این گزارش، اروپا به دنبال ایجاد یک ساز و کار مالی مستقل از سوئیفت برای ادامه تجارت خود با ایران است.ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر