21 بهمن 1397 - 09:02

افزایش امنیت مبادلات مالی با زنجیره بلوک/تفاوت بلاک‌چین با سوئیفت

کارشناس حوزه بانکداری، گفت: فناوری بلاک‌چین با افزایش امنیت، همچنین فرصتی برای ایجاد امنیت بیشتر در تعاملات مالی به حساب می‌آید.
کد خبر : ۹۶۸۵۸
بلاک چین

 سید فرشاد فاطمی اردستانی  در گفت وگو با خبرنگار ایبِنا در مورد کارایی بلاک چین، اظهار داشت: بلاک چین ترکیبی از چندین تکنولوژی کامپیوتری شامل ذخیره توزیع‌شده داده‌ها، انتقال نقطه‌به‌نقطه، مکانیسم اجماع و الگوریتم‌های رمزنگاری است.


وی افزود: این تکنولوژی به‌عنوان یک نوآوری برانداز در عصر اینترنت شناخته‌ شده است و برخی بلاک چین را پس از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پنجمین پارادایم انقلابی جهان می‌دانند. این فناوری می‌تواند معماری سامانه‌های پرداخت و تسویه بانکی و نقل و انتقالات بین‌المللی را دچار تحول اساسی کند.


این کارشناس حوزه بانکداری درباره تاثیرات فناوری بلاک چین بر صنعت بانکی، ادامه داد: بلاک چین یک دفتر کل توزیع‌شده است که با اشتراک‌گذاری داده ها، ثبت و تکرار اطلاعات در شبکه کامپیوترها تمام اعضای این سیستم امکان دست‌کاری و پاک کردن داده ها را غیر ممکن و منجر به شفافیت معاملات در این بستر می‌شود.


عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف با اشاره به مزیت‌های فناوری زنجیره بلوک گفت: بزرگ‌ترین مزیت این فناوری عدم وابستگی به نهاد مرکزی است که در آن برای ثبت تراکنش‌ها باید تمامی اعضا آن را تایید کنند. از این‌رو در هر بخشی که نیازمند یک بستر امن برای تراکنش‌های مالی هستیم، فناوری بلاک چین می‌تواند راهگشا باشد.


وی با بیان این که بلاک‌چین تهدیدی برای بانک‌ها خواهد بود، تصریح کرد: این فناوری منجر به بی‌نیازی افراد حقیقی و حقوقی در انجام تراکنش به بانک می‌شود این مهم تهدیدی برای صنعت بانکداری به‌حساب می‌آید. در تعاملات مالی انجام تراکنش‌ها باهدف برقراری امنیت وابسته به بانک‌ها بودند که با بهره‌گیری از بستر بلاک‌چین تراکنش‌های مالی می‌تواند، خارج از بستر بانک و به صورت غیر متمرکز انجام شود.


این کارشناس حوزه بانکداری در خصوص رویکرد بانک‌ها در برابر این فناوری اظهار داشت: این موضوع تهدیدی برای بانک‌ها است از این‌رو این نهادهای مالی باید خود را برای مواجه با این فناوری جدید آماده کنند.


فاطمی اردستانی خاطر نشان کرد: فناوری بلاک‌چین با افزایش امنیت، همچنین فرصتی برای ایجاد امنیت بیشتر در تعاملات مالی به حساب می‌آید به خصوص برای برقراری امنیت در گشایش LC های ریالی که درگذشته در بانکداری کشور مرسوم بود و به دلیل بروز برخی تخلفات و سوء استفاده‌ها صدور آن متوقف شد. بلاک چین می‌تواند امنیت این دسته از معاملات بانکی را افزایش و از بروز تخلف و تقلب در این بخش‌ها جلوگیری کند.


وی با بیان این که بلاکچین فرصت‌ها و تهدیداتی را به دنبال دارد، افزود: این فناوری همانند یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند و هم می‌تواند تهدید و هم فرصت به‌حساب بیاید. تبدیل تهدیدها به فرصت در این بستر به هوشمندی مدیران نظام بانکی، فهم این تکنولوژی جدید و استفاده مناسب از بلاک چین وابسته است.


فاطمی با تاکید بر این که حذف واسط مرکزی به تسهیل فرآیند و افزایش سرعت در تراکنش منجر می‌شود، گفت: بلاک‌چین به دلیل این که یک دفتر کل توزیع‌شده است قادر به ایجاد امنیت مناسب برای تمامی اعضای این سیستم است. بدین معنا که ثبت تراکنش در این بستر در تعداد بی‌شماری از بخش‌های شبکه ذخیره می‌شود. از این‌رو به هیچ بخش خاصی وابسته نیست که این مهم با حذف نهاد مرکزی منجر به تسهیل فرآیندها و افزایش سرعت می‌شود.


وی با اشاره به مزایای فناوری بلاک‌چین برای کسب و کارهای فین‌تکی ادامه داد: این فناوری با مزایای بی‌شماری که دارد فرصت خوبی را برای کسب‌وکارهای فین تکی برای پیاده‌سازی ایده‌های خلاقانه در این بستر مهیا می‌کند. فرآیندهای در بستر بلاک چین با سرعت، امنیت و سهولت بیشتر انجام می‌شود. همچنین اگر تعداد تراکنش های این بستر از یک حدی بیشتر نباشد، می‌تواند بی‌نام بماند.


فاطمی افزود: بهره‌گیری از این فناوری منجر به کاهش حجم پول‌شویی می‌شود. تمام این مزایا فرصتی برای فین تک‌ها برای توسعه خدمات با پیاده‌سازی این بستر است. البته این موضوع که این فناوری با چه راهکاری باید نظامند و نهاد ناظر (رگولیشن) شود در این بین از اهمیت زیادی برخوردار است.


این کارشناس بانکداری درباره کاهش هزینه‌های نظام بانکی با فناوری زنجیره بلوک اظهار داشت: فناوری بلاک چین همچنین با حذف نهاد واسط، هزینه تراکنش‌های مالی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. هزینه انتقال وجوه در نظام بانکی و پرداخت ایران به نسبت دنیا پایین است. عملیات نقل‌وانتقال پول بین حساب‌های بانکی در دنیا بسیار پرهزینه است که پیاده‌سازی بلاک چین می‌تواند با کاهش این هزینه‌ها انقلابی را در این بخش ایجاد کند. بلاک چین با سیستم دفتر کل توزیع‌شده که در آن اطلاعات برای همگان به اشتراک گذاشته می‌شود و افراد در این بستر می‌توانند عملیات نقل‌وانتقال وجوه را بدون واسطه انجام دهند یک انقلاب در صنعت بانکی به حساب می‌آید.


وی تاکید کرد: بلاک چین تکنولوژی مورد استفاده در نظام بانکداری در آینده است. این فناوری همچنین می‌تواند در نقل و انتقالات بین‌المللی پول موثر واقع شود. اما این مهم که این فرآیند با چه ابعادی می‌تواند در این بخش راهگشا باشد، مسئله‌ای است که شک و تردیدها در خصوص آن زیاد است. به اعتقاد من این بستر تنها برای نقل و انتقالات مبالغ خرد می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گیرد.


فاطمی با بیان این که سیستم بلاک‌چین با سوئیفت متفاوت است، تصریح کرد: فناوری بلاک چین، سیستم متفاوت از سوئیفت دارد. ازاین‌رو بعید به نظر می‌رسد که بتواند یک سیستم رمزنگاری بین‌بانکی بین‌المللی ایجاد کند. زیرا نقل و انتقالات بین‌المللی وجوه در مبالغ کلان نیازمند بستری است که مورد قبول طرفین معامله باشد و تاکنون چنین بستری شکل نگرفته است. البته فناوری‌های این امر وجود دارد اما بستری که این فناوری بخواهد در آن عملیاتی شود، هنوز ایجاد نشده است.


این کارشناس با بیان این که بلاکچین در ایران قابلیت پیاده سازی دارد، اظهار داشت:  گروه‌هایی در داخل کشور در حال حاضر در این حوزه تشکیل و در حال کار بر روی فناوری بلاک چین هستند که نشان می‌دهد این فناوری در ایران نیز قابلیت پیاده‌سازی دارد. اما در بلاک‌چین هم همانند دیگر فناوری‌های نوین، طرح این موضوع که چقدر می‌تواند موفق عمل کند مسئله مهم است که به منظور آگاهی از آن باید به عنوان یک ناظر این روند را در کشور دنبال کرد متخصصانی که در این بخش فعالیت دارند، ممکن است بتوانند ایده‌هایی را در این بستر پیاده‌سازی کنند که موفقیت آن را تضمین کند. اما این مسئله که این فناوری چقدر می‌تواند در جایگزین شدن با فناوری‌های رقیب در صنعت بانکداری موفق عمل کند، سوالی است پاسخ آن به مرور زمان و با آزمایش و تجربه مشخص خواهد شد.


وی با تاکید بر این که فناوری زنجیره بلوک باعث افزایش سرعت، شفافیت و امنیت در سیستم بانکی می‌شود، گفت: فناوری بلاک‌چین با ایجاد امنیت، شفافیت، کاهش هزینه تبادلات مالی، افزایش سرعت نقل‌وانتقال وجوه، کاهش حجم پول‌شویی، سهولت و سادگی فرآیندها، ارائه مکانیسم پایه برای قراردادهای هوشمند و قابلیت حسابرسی هوشمند، مدیریت پول و بهینه‌سازی دارایی‌ها مزایای فراوانی در صنعت بانکی ایجاد می‌کند که این امر منجر به تغییرات گسترده در صنعت بانکداری و توسعه این فناوری می‌شود.


ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر