آرامکو

شرکت نفتی آرامکو عربستان به نخستین غول نفتی جهان بدل شد که سهام آن به سطوح پیش از آغاز جنگ نفتی بین مسکو و ریاض بر می‌گردد.

به گزارش ایبِنا از بلومبرگ، سهام آرامکو روز گذشته (سه شنبه) در ریاض ۳.۱ درصد جهش داشت و همراه با ادامه افزایش قیمت نفت، برای ششمین روز افزایش پیدا کرد که خود یک رکورد محسوب می‌شود؛ سهام این غول نفتی از زمانی که اعلام کرد با وجود کاهش سود خالص در سه ماهه نخست سال، سود سهام تعیین شده را به سهامداران پرداخت می‌کند، در تمام روزهای فعالیت بورس رشد داشت.

احیای آرامکو در حالی رقم خورد که حجم سهام قابل معامله آن در مقایسه با سایر همتایان بین المللی‌اش، به مراتب کمتر بود؛ به طوری که کمتر از دو درصد از سهام شرکت در بازار بورس قابل معامله بود. هفته گذشته در هر جلسه معاملاتی، سهام آرامکو به طور میانگین به ارزش حدود ۳۵ میلیون دلار معامله شد و این رقم دوشنبه هفته جاری به ۱۰۰ میلیون دلار رسید. حجم معاملات سهام شرکت اکسون موبیل روز گذشته ۱.۴ میلیارد دلار بود.

بیشتر سهام آرامکو در جریان عرضه اولیه در دسامبر سال گذشته توسط بومی‌های عربستان خریداری شد؛ افرادی که منتظرند در صورت حفظ سهام خود برای مدت ۶ ماه، سهام پاداش (بونس) دریافت کنند. سهام آرامکو در حال حاضر ۲۰ درصد بیشتر از اعماق آن در پایان معاملات روز ۱۶ مارس است.

به دنبال شکست مذاکرات اوپک پلاس در ماه مارس بر سر کاهش تولیدات، سهام شرکت‌های نفتی سقوط کرد و این بن بست در ادامه به جنگ نفتی تمام عیار مابین ریاض و مسکو انجامید. پاندمی کووید-۱۹ نیز تقاضی جهانی انرژی را مختل کرد و به دنبال تعطیلی اقتصادهای سرتاسر جهان، جرقه ریزش بازار نفت زده شد. با این حال، با آغاز اجرای تدابیر تسهیلی قرنطینه توسط دولت‌ها و همچنین پس از توافق تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان بر سر کاهش تولیدات، قیمت معاملات آتی نفت خام احیا شد.

در حالی که آرامکو همچنان نسبت به اجرای برنامه توزیع سود سهام خود پایبند است، شرکت رویال داچ شل پس از تصمیم ماه گذشته مبنی بر کاهش سود اعطایی به سهامدارانش برای نخستین بار از جنگ جهانی دوم تاکنون، شاهد ریزش ارزش سهام خود شد. این در حالی است که توتال، دیگر غول نفتی به سهامداران خود پیشنهاد داد تا به جای پرداخت نقدی، بخشی از سود سهام پایان سال ۲۰۱۹ آنان را در قالب سهام پرداخت کند.

«صالح ییلماز» و «راب بارنت» تحلیل گران بلومبرگ اینتلیجنس در این خصوص گفته اند: در حالی که کاهش تولیدات نفت در سرتاسر جهان نفت را به بالای ۳۰ دلار هل داده است، همچنان در رابطه با سرعت احیای تقاضای نفت و همچنین پایبندی به معاهده اوپک پلاس رویکرد محتاطانه‌ای داریم. به اعتقاد این دو تحلیلگر، با توجه به عدم اطمینان در خصوص تسهیل مقررات قرنطینه مرتبط با شیوع کرونا، نوسان قیمت ها همچنان ادامه دار خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =