محمدرضا مودودی

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

محمدرضا مودودی در گفتگو با ایبِنا اظهارداشت: بازگشت ارزهای صادراتی هرچند شاید به لحاظ روانی و در کوتاه مدت تاثیرگذار باشد و این احساس به وجود آید که با بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، التهابات تقاضا در بازار کاهش یافته و شیب منحنی نرخ تورم قیمت ارز مدیریت و حتی کاهشی شود؛ اما تجربه ثابت کرده که چنین پدیده ای رخ نخواهد داد.

به گفته این کارشناس تجارت خارجی کشور، مدیریت التهابات بازار ارز، با تزریق مداوم ارز ممکن نخواهد شد، بلکه با فعال کردن چرخه اقتصادی، رفع موانع فرا روی تولید و اشتغال و ریشه کنی فساد میسر می شود.

این تحلیل گر تجارت خارجی اظهار داشت: اگر دولت و بانک مرکزی می خواهند اقدامات فوری در راستای تامین نیازهای تولید و در عین حال روان شدن چرخه تولید و تجارت کشور انجام دهند تا از التهابات بازار نیز کم شود، باید دخالت ها را در تولید و تجارت خارجی به شدت کاهش دهند و فقط با اعمال نظارت بر بازار و مدیریت واردات، فضای کسب و کار را آرام و تسهیل کنند.

مودودی در ادامه یادآور شد: امروزه بخش عمده ای از صادرکنندگان شناسنامه دار ما از چرخه تجارت خارج شده و ما در سال های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت های اجاره ای» مواجه شده ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند و این افراد سپر بلای تجاری می شوند که نمی خواهند از سیاست های بانک مرکزی تبعیت کنند و نیاز مالی این افراد هم در سطحی است که حاضرند تنبیهات دولت را نیز به جان بخرند! اما برای آنان امکان اینکه ارزی را برگردانند، اصلاً وجود ندارد.

این تحلیل گر تجارت خارجی گفت: در عین حال اگر بتوانیم فضا را به گونه ای تسهیل کنیم که صادرکنندگان و تجار و فعالان اقتصادی با تکیه بر منابع و ظرفیت های داخلی و همچنین فرصت کاهش ارزش پول ملی و جذابیت صادرات بتوانند بازارهای صادراتی خود را توسعه دهند، تبعاً این گردش صادرات باعث رونق تولید و توسعه اشتغال خواهد شد و چرخ های اقتصادی کشور به حرکت در می آیند و دولت فقط کافی است برای تحرک مداوم این چرخه، به تجار و فعالان این امنیت را بدهد که نقدینگی و ارز خود را به تولید تزریق کنند تا محصول بیشتری برای صادرات داشته باشند که در نتیجه به خودی خود ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور باز می گردد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =