• ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱
  • کد خبر: 127068
علیپور سداد

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد با تاکید بر شکستن دیوار تحریم‌های مخابراتی با بهره‌گیری از دانش تعدادی از جوانان نخبه ایرانی، از بومی‌سازی تکنولوژی‌های جدید بخصوص تکنولوژی ۵G در ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا محسن علیپور، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد در نشست خبری با رسانه‌ها، با اعلام خبر بومی‌سازی تکنولوژی 5G در ایران اظهار کرد: کُر تکنولوژی 4G آخرین نسخه‌ای بود که اپراتورها از شرکت‌های چینی خریداری کرده بودند؛ موضوعی که باعث خروج مقادیر زیادی ارز از کشور در طول سال‌های اخیر شده بود که با تکیه بر دانش نخبگان جوان کشور بزودی از خروج ارز در این زمینه جلوگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه امروز اپراتورها تمایل به دریافت نسخه بروز شده نسل جدید اینترنت دارند اما تحریم‌ها مانع دریافت این خدمات شده، افزود: در حوزه تکنولوژی‌های اینترنت و مخابراتی، تیمی از جوانان نخبه کشورمان که سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده بودند را شناسایی کردیم که به کمک آنها پلتفرمی به‌منظور بومی‌سازی تکنولوژی 5G در ایران طراحی شده است.

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد با تاکید بر اینکه این پلتفرم مبتنی بر استانداردهای ITU پیاده‌سازی شده، تصریح کرد: با تصاحب این دانش فنی، بزودی قادر خواهیم بود با تمام ظرفیت به اپراتورها و عرضه‌کنندگان اینترنت در داخل کشور سرویس بدهیم و علاوه بر آن حتی کُر 4G را در اختیار اپراتورهای خارجی نیز بگذاریم.

وی یادآور شد: صنایع نوین مخابراتی دنیا در این سال‌ها در انحصار کشورهای خاصی قرار داشته اما امروز نه تنها توانستیم با وجود تحریم‌های ظالمانه، این انحصار را بشکنیم بلکه حتی توانایی عرضه این خدمات به سایر کشورها را هم بدست آورده‌ایم.

علیپور با اشاره به‌حضور نداشتن وندورهای خارجی در این پروژه و بومی‌بودن کامل آن، موضوع امنیت شبکه و حفظ اطلاعات مشترکان را بسیار مهم ارزیابی کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا شرکت پرداخت الکترونیک سداد وارد این حوزه شده؟ تاکید کرد: بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه پرداخت در بخش‌های دیگر از موضوعات مربوط به فناوری فعالیت می‌کنند، بنابراین چنین موضوعی مانع فعالیت‌مان در این پروژه نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد خاطرنشان کرد: سداد بازوی فناوری بانک ملی ایران است که با بهره‌گیری از دانش تعدادی از جوانان نخبه کشور، ضمن شکستن انحصار خارجی و پشت سرگذاشتن تحریم‌ها، موفق به بومی‌سازی تکنولوژی‌های جدید بخصوص تکنولوژی 5G در ایران شده است.

وی با بیان اینکه بانک ملی ایران ۱۵ هزار نقطه اتصال شبکه در سراسر کشور دارد که سالانه هزینه‌های سنگینی را به بانک تحمیل می‌کند، افزود: با پیاده‌سازی این پروژه، از یک‌سو بخشی از هزینه‌ها را جبران کرده و از سوی دیگر ورود ما به این پروژه به‌معنای حمایت از طرح تحول دیجیتال در کشور نیز خواهد بود.

علیپور تصریح کرد: اپراتورها تا این لحظه به هر دلیلی به این حوزه توجه نداشته‌اند و همیشه دنبال دریافت خدمات آماده از عرضه‌کنندگان خارجی کُر بودند ولی شرکت سداد در این زمینه پیشگام شده تا این خدمت را به اپراتورها و شرکت‌های عرضه کننده اینترنت در داخل کشور ارائه دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر برای بومی‌سازی این پروژه هزینه شده، متذکر شد: تاکنون هزینه‌ای برای این پروژه نداشته‌ایم و تمرکز ما بیشتر در حوزه برندینگ و جا انداختن محصول به لحاظ دانش فنی بوده است.

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد افزود: در حال حاضر تجهیزات استفاده از تکنولوژی نسل پنجم در اختیار اپراتورها قرار دارد و موضوع ما فقط بحث فروش کر است. به عبارت دیگر زیر ساخت استفاده از تکنولوژی 5G در کشور وجود دارد و شرکت سداد فقط دانش فنی نسل پنجم اینترنت را در ایران عرضه خواهد کرد.

وی درباره آغاز زمان ارائه خدمات 5G تصریح کرد: این موضوع کاملا به اپراتورها بستگی دارد اما از لحظه انعقاد قرارداد همکاری با اپراتورها تا لحظه ارائه سرویس، به دو تا سه ماه زمان نیاز داریم.

علیپور با اشاره به رایزنی‌ها با برخی عرضه‌کنندگان اینترنت در کشور خاطرنشان کرد: اگر تیم‌های برندینگ در معرفی این محصول، خوب عمل کنند، شرکت سداد با ارائه خدمات ۵G می‌تواند حتی به ارزآوری در کشور کمک کند.

وی با اشاره به آینده بسیار روشن پروژه 5G اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات صنعت بانکداری کشور، پایین بودن سرعت سیستم‌ها و خدمات است که این موضوع باعث کند شدن ارائه خدمات به مردم می‌شود که شرکت سداد با ارائه خدمت جدید خود و رفع یکی از اصلی‌ترین مشکلات صنعت بانکداری، می‌تواند آینده روشنی را در این زمینه ترسیم کند.

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد در پایان گفت: یکی از ویژگی‌های بارز تکنولوژی ۵G افزایش سرعت انتقال داده است و این پروژه بدون شک می‌تواند به نظام بانکی کشور و ارائه خدمات به مشتریان آنها کمک شایانی کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =